Burzu akcií na Wall Streete včera obsadili modré drozdy z logá populárnej mikroblogo-vacej služby Twitter. Po Face-booku išlo o druhú najväčšiu emisiu internetovej spoločnosti v histórii a záujem investorov bol masívny. Uvádzacia cena akcií bola 26 dolárov, ale hneď po otvorení obchodného parketu vyletela až na 50 dolárov.
Trhová hodnota Twitteru sa ešte pred začatím obchodovania vyšplhala na 14,1 miliardy dolárov, čo z trojice zakladateľov firmy a prvotných investorov spravilo multimilionárov. Záujem o akcie bol obrovský napriek tomu, že Twitter síce roky vykazuje silný rast tržieb, ale nikdy sa mu nepodarilo dostať do zisku. \“Firma nikdy nevykázala zisk, jej čistá strata sa dokonca v treťom kvartáli strojnásobila, bolo to však dôsledkom rastúcich nákladov, keďže Twitter plánuje v ďalšom období agresívne rásť,\“ uviedol Miroslav Zajac zo spoločnosti World Business YPress Online. \“Twitter je veľmi dobre etablovanou on-line značkou a najmä fakt, že jeho tržby vzrástli z 28 miliónov dolárov v roku 2010 na tohtoročnú úroveň 650 miliónov dolárov, je veľmi silným argumentom,\“ pripája sa Karol Piovarcsy zo Saxo Bank.


Twitter je sociálna sieť, ktorú aktívne využíva okolo štvrť miliardy ľudí. Na rozdiel od Facebooku alebo Google+ je každý príspevok obmedzený na 140 znakov. Týmto krátkym príspevkom sa anglicky hovorí \“tweety\“ – teda vtáčí štebot. Ku krátkemu štebotaniu je však možné pripojiť odkaz na stránku, ktorá slová autora ďalej rozvíja. Twitter ľudia využívajú rôznymi spôsobmi. Niektorí na vzájomnú komunikáciu, iní na čítanie správ alebo sledovanie aktuálnych udalostí. Twitter je veľmi populárny medzi celebritami, športovcami a politikmi, ktorým umožňuje komunikovať s ľuďmi priamo bez sprostredkovateľa.


Zrejme aj preto včerajšie obchodovanie na burze otvoril herec Patrick Stewart. \“(Twitter) zmenil to, ako ma vnímajú ľudia,\“ odpovedal Stewart na otázku televíznej stanice CNBC, ako Twitter ovplyvnil jeho kariéru.
Mikroblogovacia služba vstupovala na trh oveľa skromnejšie ako Facebook alebo portál Groupon, ktoré uvádzaciu cenu akcií niekoľkokrát zvyšovali a po počiatočnom raste prišiel strmý pád ich hod1 noty. \“Facebook síce straty už dohnal a hodnota jeho akcií prekonáva ich IPO (uvádzaciu) cenu, bolo to však za cenu ťažkých strát, ktoré utrpeli mnohí investori,\“ hovorí Zajac.


Niektorým analytikom súčasná situácia prudkého rast cien akcií mnohých technologických spoločností dokonca pripomína prasknutie internetovej bubliny z roku 1999. Sú napríklad spoločnosti ako vývojár hier Supercell, ktorý za štvrťrok dosiahol tržby len 180 miliónov dolárov, ale papiero-vo je ohodnotený na 3 miliardy dolárov. Spoločnosť Sna-pchat, ďalšia sociálna sieť, má prakticky nulové tržby, získala však investície, ktoré ju hodnotia na 3,6 miliardy dolárov. \“Predpovedanie budúcoročných ziskov len na počte užívateľov vo mne prebúdza varovné signály,\“ uviedol Art Cashin z UBS Financial Services pre portál Business Insider.


\“Ľudia sa nikdy nepoučia, takýto proces bublín je súčasťou kapitalizmu od nepamäti,\“ uviedol Peter Bukov Zo spoločnosti Capital Markets, podľa ktorého o akcie Twitteru prejavili záujem aj slovenskí investori. \“Obávame sa, že cena začne rásť a dosiahne až 40 dolárov na akciu v najbližších týždňoch, čo už by mohol byť , problém,\“ dodal. \“Ak si porovnáme technologický sektor amerických online firiem s ostatnými časťami priemyslu, ako je stavebníctvo alebo finančné firmy, nájdeme len veľmi ťažko sektor s väčšou perspektívou. Hovoriť o prasknutí bubliny je preto predčasné. Nikto však nemá krištáľovú guľu na prorokovanie budúcností,\“ povedal Piovarcsy.


V konečnom dôsledku závisí od Twittera, či naplní očakávania ďalšieho rastu tržieb a prehupnutia sa do čiernych čísel. Počas prvého dňa však s Twitterom súhlasne štebotal celý Wall Street.

Vajs Miroslav