Dve z najstarších bánk vo Švajčiarsku menia stáročné tradície. Prinútil ich k tomu tlak z Washingtonu. Banky Lombard Odier a Pictet po prvýkrát vo svojej histórii ukázali verejnosti, aký dosiahli zisk. Je to súčasťou boja proti daňovým únikom občanov zo Spojených štátov. Obe banky totiž patria k tým, ktoré sa Bielemu domu zaviazali, že urobia všetko pre potlačenie obchádzania daní americkými občanmi v zahraničí.

\"\"

Obchod s podvodmi

„Zverejnenie údajov je jednoznačne ústupok tlaku zo strany Spojených štátov,“ hovorí analytik spoločnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Švajčiarske banky pritom čelia veľkému tlaku aj zo strany Nemecka už niekoľko rokov. Zverejnenie hospodárskych výsledkov má ukázať, či do kasy finančného domu nepritekajú vedľajšie príjmy z daňových únikov. „Obrovské zisky bánk z ukrývania daňových únikov by boli na zverejnených súvahách bánk vidno a bolo by ľahko možné identifikovať, ktorá banka ukrýva zisky podnikov snažiacich vyhnúť sa ich zdaneniu,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Capital Markets Lukáš Lóci.

Zverejnenie príjmov je pritom jedným z viacerých opatrení v mene potláčania daňových povinností. Okrem iného sa oslabuje bankové tajomstvo vo Švajčiarsku. Tamojšie banky sú čoraz viac ochotné komunikovať so zahraničnými vyšetrovateľmi pri podozrivých prípadoch. Pre finančné domy je však spolupráca aj možnosť, ako sa vykúpiť z pochybnej činnosti. „Obe strany, teda regulátori aj švajčiarske banky, sa snažia nájsť kompromis. Švajčiarske banky na jednej strane odkryjú niektoré svoje účty, na druhej strane im regulátori neuvalia veľké pokuty či neobmedzia im podnikanie v Spojených štátoch či Európskej únii,“ hovorí hlavný ekonóm J&T Banky Petr Sklenář. Zaujímavosťou podľa neho je, že finančné domy z Lichtenštajnska či Rakúska podobne intenzívnym tlakom zo strany Washingtonu a Bruselu nečelia.

Zobudenie po kríze

Kroky bankových regulátorov naberajú počas posledných rokov na intenzite. Dôvodom je aj to, že aj finančné spoločnosti stáli za spustením finančnej krízy v roku 2008. Regulácia na finančnom trhu dramaticky rastie. „Ne jednej strane sa regulátori snažia obmedziť ziskovosť v tomto sektore. Na druhej strane regulácie tlačia na lepší prehľad a banky musia zverejňovať viac informácií ako v minulosti,“ skonštatoval Sklenář.

 

Slováci už spolupracujú

Snaha Washingtonu posvietiť si na daňové úniky svojich obyvateľov v cudzine postavila do pozoru celý svet. Aj Slovensko. Naše banky budú americkému ministerstvu financií automaticky poskytovať informácie o občanoch Spojených štátov. Teda pokiaľ budú mať v slovenských finančných spoločnostiach účet. Ak by na túto dohodu Bratislava nepristúpila, z Bieleho domu by prišiel trest. V podobe zrážkovej dane vo výške až 30 percent z transakcií medzi bankami v Spojených štátoch a Slovenskom. „Slovensko je už zaradené na zozname jurisdikcií, s ktorými je táto dohoda vecne vyriešená. Z tohto dôvodu transakcie slovenských finančných inštitúcií vykonávané v Spojených štátoch amerických od júla nepodliehajú zrážkovej dani,“ odkázalo pre HN slovenské ministerstvo financií. Slovensko tak podľa neho „deklaruje aktívnu participáciu v oblasti boja proti daňovým podvodom a únikom“. Rezort navyše pripomína, že táto dohoda je obojsmerná. Slovensko bude môcť vďaka nej odhaľovať daňové úniky a podvody Slovákov na druhej strane Atlantiku.

 

\"\"