acebook dnes používa po celom svete viac ako miliarda užívateľov. Stal sa fenoménom, ktorému okrem mládeže podľahli aj tí skôr narodení. Popularita Facebooku sa od založenia šírila po celom svete exponenciálne. Tento rast má ale svoje prirodzené demografické limity.

IPO akcií spoločnosti v máji 2012 bolo spojené s veľkým očakávaním a následne aj sklamaním, ako to pri veľkých očakávaniach býva. Po poklesoch lete 2012 tesne po IPO, keď cena na pár dní klesla aj pod 20 dolárov, ozývali sa od ,,odborníkov,, hlasy o nadhodnotení, bubline a blížiacom sa poklese. George Soros, ako aj ďalší ostrieľaní veteráni z Wall Street, však presne počas najväčšieho pesimizmu v médiách akcie spoločnosti nakupovali. Samozrejme trvalo pár mesiacov, aby sa Facebook následne presadil okrem PC aj v mobiloch, čo bolo ale spochybňované analytikmi. Po oznámení v lete 2013, že sa mu podarilo presadiť aj v mobiloch a rast mobilných užívateľov výrazne rástol cena akcií začala rásť napriek predchádzajúcim apokalyptickým predpovediam.

\"\"

Integráciou aplikácie do mobilov, z mnohých ,,smart,, telefónov sa aplikácia Facebook vlastne ani nedá odinštalovať, dosiahol Facebook tesnejšie spojenie s užívateľmi. Za to ho burza odmenila. Rast ceny však v posledných dňoch dosahuje parametre výrazného prehratia, ktoré sme mohli sledovať v záverečných fázach rastu cien zlata či mánie okolo ,,súkromného experimentu,, bitcoin, pár mesiacov pred dosiahnutím špekulatívneho vrcholu ceny týchto aktív.

\"\"

Zdroj: Bloomberg

Akcionári, medzi ktorými už samozrejme George Soros  nie je, ten realizoval zisk na úrovniach okolo 40 až 50 dolárov a dosiahol zisk okolo 100 percent za rok, sú dnes už skôr inštitucionálni investori fondového charakteru, teda žiadne banky z Wall Street, či Hedge fondy, ktoré dnes pri  180 miliardovej trhovej kapitalizácií spoločnosti Facebook, nevidia priestor pre ďalší udržateľný rast ceny akcií spoločnosti.

\"\"

Zdroj: Bloomberg

Facebook sa dnes svojou trhovou kapitalizáciou dostal na 5.miesto medzi IT titanmi. Spoločnosti Microsoft, APPLE, IBM najlepšie obdobie už majú za sebou, a jedine Google je tak potenciálnym súperom v súboji o nového kráľa IT, ktorý nahradí aktuálnu jednotku APPLE.

\"\"

Zdroj: Bloomberg

S veľkou pravdepodobnosťou poučený históriou, však rozumní investori vedia, že aj ten najoptimistickejší scenár spojený s pokračovaním rastu cien akcií bude na úrovniach ceny akcie okolo 100 či 150 a možno aj 200 dolárov za akciu znamenať príležitosť na predaj a nie nákup. Mánia z roku 2000, ktorú akcie spoločností Microsoft, Cisco či Yahoo prežili, nech je pre špekulantov mementom, najmä ak tieto spoločnosti považujeme za víťazov technobubliny z roku 2000 a nie porazených.

\"\"

Zdroj: Bloomberg

Na záver by som rád povedal, že to čo vidíme dnes na Ukrajine, je boj dvoch kultúr o územie, ktoré má dnes obyvateľstvo rozdelené na takmer presne dve polovice čo potvrdzuje aj séria posledných volieb, keď sa pri moci striedali jednotlivé bloky. Ukrajina sa nerozpadne iba za predpokladu ak obidve strany,  budú mať reálnu nadej na získanie moci v jednotnej Ukrajine. Ak ruská časť vyhodnotí, že nie je možné získať moc v Kyjeve a tým aj nad celou Ukrajinou a tak výrazne ovplyvňovať v strednodobom horizonte dianie, územia kde sa to bude dať odhlasovať, sa s podporou Ruska od Ukrajiny jednoducho odtrhnú, napriek úsiliu EU či USA. V tomto kontexte Krym, ktorý patril rusom od roku 1783 a Ukrajine pripadol iba vďaka jednému podpisu z 19.februára 1954, bude výnimkou a s veľkou pravdepodobnosťou najbližšie referendum potvrdí to, že so stratou Krymu by stratil Putin veľkú časť kredibility pred ruským národom, a tak podľahol zvykom svojich predchodcov nielen z 20. ale aj 19. či 18. storočia, napriek tomu ,že takmer s istotou by mohol Krym získať časom aj bez nasadenia armády.