Debutujúcim spoločnostiam na burzách sa darilo aj v druhom štvrťroku tohto roka.
 

Snímka: ReutersObjem prvotných ponúk akcií oproti druhému štvrťroku minulého roka totiž vzrástol až o 38 percent. Vyplýva to z pravidelného štvrťročného prieskumu spoločnosti Ernst & Young. Ťahúňom pre investorov boli najmä ponúkané akcie ázijských a amerických spoločností. Nezaostávala však ani Európa. „Trend enormného zvýšenia dopytu po kapitáli nahral ázijským trhom, ktoré si udržali silné postavenie. Oživovanie však pokračovalo aj v Európe a Severnej Amerike,\“ hovorí Peter Wells zo spoločnosti Ernst & Young. Podľa jeho slov veľký podiel na dopyte mala najmä priemyselná a materiálová výroba spolu s technologickým a energetickým priemyslom.


Trvalejší rast

Hoci ázijské burzy nezaznamenali také zisky ako v minulom roku, stále si udržiavajú pozíciu favorita
na trhu. Celkove sa tu uskutočnilo 163 transakcií za 27 miliárd dolárov. Najviac svojich akcií pritom na hongkonskej burze ponúkla talianska luxusná značka Prada. Analytikov táto transakcia prekvapila. Situáciu na čínskom trhu totiž komplikujú inflačné tlaky a súvisiaci rast cien
komodít a nehnuteľností. „Noví vlastníci akcií využili priaznivú situáciu na akciovom trhu a podarilo sa im tak získať prostriedky na zníženie dlhu,\“ vysvetľuje analytik Redbaenk David Šplíchal.

Na amerických burzách boli v druhom štvrťroku pre investorov zaujímavé najmä ponuky internetových
firiem. Najviac oslovili investorov ponuky akcií najpopulárnejšieho ruského vyhľadávača Yandex na burzovom trhu NASDAQ. „Získaný kapitál v tomto prípade predstavoval 1,43 miliardy dolárov,\“ ozrejmuje Jozef Mathia, senior manažér oddelenia transakčného poradenstva Ernst & Young v Slovenskej republike. Podľa Vladimíra Gešperíka zo spoločnosti Capital Markets úspešne upísať svoje akcie sa podarilo aj spoločnosti LinkedIn. Do pozornosti však dáva aj spoločnosti Zynga a Groupon, ktoré sa chystajú ponúknuť svoje akcie už v najbližších mesiacoch. „Očakávame obrovský záujem, pretože technológie, ktoré tieto firmy vlastnia, sú také jedinečné, že nákup ich akcií neovplyvní ani dlhová kríza,\“ tvrdí Gešperík.

Oproti prvému štvrťroku si však polepšili aj európske firmy, keď sa im podarilo kapitál zvýšiť až päťnásobne. Najaktívnejšou burzou bola opäť London Stock Exchange, pričom svoje akcie ponúkali najmä ruskí emitenti. Ponúkané akcie ruských spoločností však ešte stále neprevýšili úpis akcií švajčiarskeho komoditného gigantu Glencore International. Táto emisia
akcií bola v tomto roku zatiaľ najväčšou primárnou emisiou akcií nielen v európskom, ale aj vo svetovom porovnaní.


Objem ponúk bude rásť

Pod celkový rast objemu prvotných ponúk sa však podpísala aj aktivita európskych bánk. „Finančné domy potrebovali zvýšiť kapitál. Takými boli najmä banky z juhu Európy, ako aj Commerzbank,\“ dopĺňa Šplíchal s tým, že zvyčajne druhý polrok býva na trhu IPO silnejší, než prvý. Ovplyvniť objem ponúknutých akcií na burzách by však mohla dlhová kríza v Európe, ale aj v Amerike. „Pokiaľ dôjde k upokojeniu situácie, rok 2011 by mohol byť pre nováčikov na burzách úspešnejší ako rok 2010,\“ tvrdí Šplíchal. Presvedčený je o tom aj Jozef Mathia, podľa ktorého sú práve prvotné ponuky kľúčom k rastu spoločností. „Možno predpokladať, že vďaka pribúdajúcim podnikom, ktoré sa takto rozhodli financovať svoj rozvoj, uvidíme v druhej polovici roka rad ponúk významných emitentov, najmä zo Spojených štátov a z Európy,\“ dodáva.