Patrí k najuznávanejším manažérom sveta. V ankete listov Financial Times sa pravidelne umiestňuje na špičke. Neminie deň, aby o ňom bulvárna tlač v rodnej Británii nenapísala nejakú tú perličku, no Angličania ho milujú. Miliardár, podnikateľ, dobrodruh, majiteľ impéria s názvom Virgin. To je Richard Branson. 

\“Fajčím trávu a keby to bolo legálne, predával by som ju vo svojich obchodoch.\“ Aj takéto slová bolo možné počuť z úst Richarda Bransona, vlastníka známej značky Virgin, pod ktorú Patri viac než 400 firiem. Vlastne všetkým, čo robí, pripomína skôr rokovú hviezdu ako úspešného podnikateľa. Rád sa necháva fotografovať s bojovne vystrčenou bradou a vejúcimi vlasmi, pripomínajúcimi hrivu. Na svojom \“levom image\“ si dáva naozaj záležať. Možno aj preto má absolútny a magický vplyv na ženy, ktoré sa k nemu priblížia.

Branson bol v škole považovaný za outsidera. Kvôli svojej krátkozrakosti a dyslexii sa často hanbil. Doslova každý deň prežitý v školskej lavici bol pre neho utrpením. Viac ho bavilo ostatné, čo sa netýkalo školy. Vo svojich šestnástich rokoch založil školský časopis a už vtedy sa naplno prejavil jeho podnikateľský duch. O škole v ňom písal minimálne. Viac sa venoval iným témam, ktoré dokázali čitatelia a inzerenti oceniť. Riaditeľ školy mu po vydaní prvého čísla povedal \“ Branson, je jasné, že raz skončíte buď vo väzení, alebo sa z Vás stane milionár.\“ Mladý Richard si jeho slová zobral k srdcu a o rok na to zo školu nadobro opustil.

Keď mal Branson dvadsať rokov, objavil svoju životnú lásku, firmu Virgin. Doslovný preklad slova v Britskej angličtine znamená Panenský. Názov mal symbolizovať, že v podnikaní sú Branson a jeho spoločníci nováčikmi.

Jeho prvá podnikateľská aktivita zožala úspech. Ponúkal čitateľom svojho časopisu možnosť  objednávať si platne lacnejšie, ako boli v ponuke na trhu. Bolo to v sedemdesiatych rokoch a značne to pripomína dnešné hudobné e-story. Využil tak fenomén \“cut-out\“ znamená to že predával nahrávky, ktoré sú so svojou plnou cenou už za zenitom a preto je ich dôležité výrazne zlacnieť. Predaj realizoval osobne, prostredníctvom svojho auta a objednávky donášal svojim klientom priamo domov.

Obrat firmy Virgin rástol a Branson začal otvárať svoje kamenné obchody. Jeho vtedajším najväčším úspechom bolo otvorenie obchodu na londýnskej Oxford Street.

Rok na to otvoril svoje nahrávacie štúdio Virgin Records. Jeho prvým klientom bol priateľ zo strednej školy, vtedy neznámy Mike Oldfield. Pre iné štúdiá bol tak nezaujímavý, že poslednou voľbou bola dovtedy neznáma Virgin record. Jeden, aj druhý urobili správne. Oldfield predal päť miliónov platní. Tento úspech u Bransona prilákal ostatné dovtedy neznáme hviezdy, z ktorých jeho nahrávacie štúdio spravilo megastar. Podobný osud ako Oldfielda postretol aj punkerov zo  Sex Pistols, Phila Collinsa či Rolling Stones.

Branson v tej dobe nebazíroval na dosiahnutí absolútneho úspechu. Cítil, že na neho v živote čaká niečo väčšie, a tak v roku 1992 nahrávacie štúdio predal za miliardu dolárov.

Bransona, ako podnikateľa charakterizujú jeho výroky ako: 

– Jediné miesto, kde sa sny stávajú nesplniteľnými, je naše myslenie.
– Hľadám medzery, ktoré ľudom pomôžu. 
– Najmenej toho dosiahnu paradoxne posmievači. Tým, že sa sústredili na druhých, zabudli pracovať na sebe.

Branson Investuje ďalej a svoje impérium rozvíja. Je majiteľom Virgin Atlantic Airways, druhej najväčšej leteckej spoločnosti v Británii, hneď za British Airways. Ako uvádza vo svojich autobiografiách, viedli ho k tomu hlavne zlé skúsenosti a nespokojnosť so službami leteckých spoločností, s ktorými lietal ako zákazník. So založením leteckej spoločnosti sa viaže aj zaujímavá historka, keď po úvodnom lete Virgin Atlantic Airlines našiel Branson sedieť na schodoch svojho domu bankového manažéra, ktorý mu prišiel oznámiť, že banka už ďalej nebude podporovať spoločnosť Virgin a že musí urýchlene splatiť pôžičku 1 milión libier, ktorú od banky dostal. Po tejto skúsenosti spoločnosť Virgin zmenila banku, ktorá im bola ochotná požičať 30 miliónov libier a tak expanzia v leteckom priemysle mohla pokračovať. 
Tento jedinečný podnikateľ sa pustil asi do všetkého. Vlastní hotely, kasína, kiná a pustil sa aj do telekomunikačných aktivít. Virgin Mobile je spoločnosť, ktorá poskytuje služby mobilného operátora a poskytovateľa internetových služieb v krajinách USA, UK, Austrália, Francúzsko, Chile, Kanada, Južná Afrika a India. Anglická pobočka firmy bola v roku 2006 predaná za takmer 1 miliardu libier a premenovala sa na Virgin Media, v ktorej vlastní Richard Branson 15 %-ný podiel.

Tento multi podnikateľ predáva doslova všetko. Autá cez Virgin Cars, vína cez Virgin Wines, a knihy cez Virgin Books. 
Angličania radi míňajú svoje peniaze v jeho obchodnom reťazci s názvom Virgin Megastores, ich deti hrajú hry od Virgin Interactive, rodiny, ktoré sa chcú dostať na druhú stranu kanálu LaManche cestujú s Virgin Trains.

Je to dobrodruh, ktorého život visel už viac krát na vlásku. Takmer tragédiou, okrem iných skončil  aj jeho pokus preletieť Atlantik balónom. 
Slovo byrokracia mu spôsobuje vyrážky a preto ho zamestnanci jeho stoviek podnikov milujú.
Branson je zároveň filantrop, ktorého nadácia The Healthcare Foundation, patrí v Británii k najväčším.  V minulosti sa zveril časopisu Fortune, že nikdy nepodnikal iba preto, aby zarobil. \“Všetko vraciam ľuďom, ktorí to potrebujú.\“

Jeho nekonvenčný postoj k podnikaniu charakterizuje aj jeho citát ,, Biznis vás musí vťahovať, musí to byť sranda a musí zamestnávať vaše inštinkty,,.

Za svoj postoj k podnikaniu  bol povýšený Anglickou kráľovnou do šľachtického stavu. Sira Richarda Bransona v rodnom Anglicku milujú. Je pre nich skutočnou celebritou.

Pri písaní tohto článku spoločnosťou CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. mala jedna z jeho firiem namierené priamo na burzu. Virgin America podala 28.7.2014 žiadosť u americkej komisie pre cenné papiere o IPO (Initial Public Offering) – Prvú verejnú ponuku akcií. Cieľom Bransona je tak získať 115 miliónov USD. Hlavnými upisovateľmi by mali byť Deutsche Bank a Barclays Capital.

Bransonova skupina Virgin vlastní vo Virgin America okolo 22%, pretože americkí regulátori obmedzujú veľkosť zahraničného kapitálu v domácich aerolíniách na 25%. Nič na tom, že aerolinky nesú jeho rukopis.

Bodaj by svet mal vo svojich uliciach viac takých levov, ako Branson. Šelmu, ktorá dokáže inšpirovať.

Čítajte viac: http://tlacovespravy.sme.sk/ts/4633/pozor-v-uliciach-je-lev-capital-markets-skusenosti/#ixzz3Q81mwfV9