Každá doba má svojich milionárov. Ľudí, ktorí v najhorších časoch našli svoju najlepšiu cestu svoju najlepšiu príležitosť. Od poslednej krízy v tridsiatych rokoch sa však časy zmenili. Vtedy milióny ľudí nesedávali po domácnostiach za počítačmi tenkými ako papierový notes, nesledovali vývoj akcií, nehľadali štrbinky v trhu a odpoveď na otázku: Ako na kríze neprerobiť, ale zarobiť?
Správy z kapitálových trhov znejú naďalej apokalypticky. Takmer tak, akoby koniec sveta mal prísť už zajtra. Investori rátajú straty a ubolené duše vylievajú do najstrašnejších kapitol vlastných memoárov. Veľa ľudí však tvrdí, že aj dnes sa dá zarobiť. „Z investorov, ktorých poznám, všetci do jedného na sklonku minulého roka prerábali,\“ hovorí Milan Hošek, drobný akcionár, ktorý sa najprv pohyboval len na slovenskom akciovom trhu. Lenže dnes je už situácia iná. Podľa neho sa okamžite dá zarobiť na obchodoch „nakrátko\“, keď investor pracuje často aj s požičanými cennými papiermi a rôznymi špekuláciami dosiahne výnos… Je to však problematické, lebo akcie, s ktorými sa to urobiť dá, sú zvyčajne nedostatkovým tovarom,\“ vysvetľuje M. Hošek, ktorý krátko pôsobil aj ako ekonomický novinár. Kapitálový trh ho vždy vzrušoval. „Niečo som nakúpil, niečo som popredal, niečo som zarobil, ale aj prerobil,\“ hovorí o sebe. Pred dvoma- troma rokmi sa „vybral\“ do sveta. Má otvorené účty u viacerých online obchodníkov. „Na burzu sa človek dostane len prostredníctvom licencovaného brokera. Dnes je ponuka online obchodníkov už naozaj široká, služby ponúka aj niekoľko slovenských spoločností. M. Hošek sa stará o vlastné peniaze, ale aj o peniaze známeho. „Zažil som aj býčí trh – čo som kúpil, to išlo hore. Keď naplno prepukla kríza, čokoľvek človek kúpil, na všetkom prerobil,\“ pripomína.

A PREDSA SA TOČIA.
Motívom na nákup akcií je teraz nízka cena a nádej na mimoriadne zárobky. Pesimisti totiž predávajú a optimisti kupujú. Faktom zostáva, že akcie sú najlacnejšie za posledných desať až dvadsať rokov. A ľudia s citom pre zárobok to vnímajú, obchodníci zaznamenávajú zvýšený záujem nových, najmä drobných investorov.
„Na trhu sú teraz dva druhy ľudí, ktorí nakupujú. Sú to špekulanti, ktorí zarábajú na krátkodobých výkyvoch – sú dni, keď sa hlavné burzové indexy S&P zmenia aj o desať percent. Kto to správne odhadne, má zisk. Druhá skupina sú dlhodobí investori, ktorí kalkulujú s tým, že ak je teraz trh na dlhodobých minimách, tak o päť rokov horšie nebude a naopak môžu na akciách dobre zarobiť,\“ vysvetľuje Marek Pavlovič, portfóliový manažér spoločnosti Across Wealth Management. Na otázku, či sa dajú v súčasnosti nájsť dobré príležitosti na investovanie, odpovedá Vladimír Gešperík, predseda Predstavenstva Capital Markets bez zaváhania. „Samozrejme, keď akciový index vzrastie za týždeň o desať percent, je to vhodná situácia pre špekulantov. Navyše, oni dokážu kombinovať nástroje a techniky tak, aby zarobili aj na poklese akciových trhov.\“ Sú takí ľudia aj na Slovensku? Vraj áno, hoci veľa ich nie je. Navyše netúžia po publicite. Niektorí z nich sa „hrajú\“, pravda vždy iba tak, aby neohrozili svoje investície. Niektorí na ne používajú časť príjmu, ktorú nepotrebujú na bežnú spotrebu. „Človek potrebuje zhruba 170-tisíc eur (päť miliónov korún) ako základ na to, aby dosiahol finančnú nezávislosť a dokázal žiť z obchodov na kapitálových trhoch. Výnosy okolo desať až dvadsať percent sú reálne a dajú sa robiť s prijateľným rizikom,\“ tvrdí M. Hošek. Kto má menej peňazí, nech to radšej skúša s fondmi. Niektorí sa dnes správajú ako hazardní hráči. Tipujú a keď im to vyjde, tak zarábajú. „Obchodníci sa tiež snažia klientov presviedčať o tom, že na trhu je veľa príležitostí, ale nie je to tak,\“ hovorí M. Hošek a dodáva, že pozná človeka, ktorý v poslednom roku investoval okolo dva milióny korún. „Prišiel zhruba o 60 percent. Správal sa ako kaskadér,\“ vysvetľuje. Na „návode na použitie obchodov na burze\“ by mala byť nálepka „doma to neskúšajte\“, lebo úspech čaká len dobre pripravených. Napriek zložitosti investičnej „alchýmie\“ nie sú ani nezasvätení odsúdení vždy na neúspech. V. Gešperík tvrdí s istotou, že „s celým trhom kleslo aj mnoho zdravých a silných spoločností, ktoré vďaka nízkej zadlženosti a dobrým výrobkom budú v najbližšom čase víťazmi\“. S názorom, že pri rozhodovaní o kúpe akcií je teraz najdôležitejším kritériom nízka zadlženosť firmy, sa zhoduje aj M. Pavlovič. Je neskoro ísť do defenzívnych sektorov, napríklad potravinárstva a farmácie. Zaujímavé by mohli byť telekomunikačné spoločnosti, postupne aj finančné inštitúcie a technológie. Na Slovensku sa nedeje nič, kapitálový trh je mŕtvy,\“ hovorí. M. Hošek si však myslí, že „teraz určite netreba nakupovať. Situácia na trhu nie je normálna. Nemá logiku, že burza ide hore v čase, keď firmy avizujú zhoršenie. Nerozumiem tomu, kde vidia investori optimizmus. Myslím si, že ceny akcií pôjdu ešte dole,\“ hovorí a pripomína, že je preto dôležité, akú stratégiu má investor.

KRÍZA JE AJ VÝHOVORKA.
Je zaujímavé sledovať, ako sa niektoré spoločnosti popasujú s finančnou krízou, keďže ich problémy začali už podstatne skôr, ako prišla finančná kríza, naznačuje Martin Vrablec, vedúci obchodnej divízie akciovej spoločnosti Fio o.c.p. „Typickým príkladom sú americké automobilky, ktorých manažéri neboli schopní reagovať na situáciu na trhu, kde sa postupne znižoval záujem o klasické americké autá s vysokou spotrebou,\“ hodnotí M. Vrablec.
O tom, že časy sa menia, svedčí aj skutočnosť, že azda najznámejší investor Warren Buffet zaradil medzi štyridsať akcií, ktoré vlastní jeho firma, aj cenné papiere ropnej spoločnosti Conoco Phillips, ktorá ťaží ropu. George Soros tiež nevolil modernu, ale nakupoval v posledných týždňoch akcie Arch Coal, ktorá ťaží uhlie. Pri odporúčaní, čo je v súčasnosti tá pravá akcia alebo odvetvie na investovanie, odporúča M. Vrablec dôsledne sledovať výkazy jednotlivých spoločností a sústrediť sa na tituly, kde je cena akcií výrazne fundamentálne podhodnotená. „Mnohé tieto spoločnosti sa len stali obeťou paniky na trhoch, ich jadro je aj po zarátaní negatívnych vplyvov recesie zdravé a ich cena nezodpovedá súčasnej realite,\“ hovorí a vysvetľuje, že takto napríklad nedávno vzniklo odporúčanie na nákup akcií českej spoločnosti Pegas, producenta netkaných textílií.

INVESTORI SA UŽ PREBUDILI.
Investori sa postupne vracajú. Na jednej strane sú takí, ktorí situáciu využívajú a snažia sa získavať majoritné podiely v spoločnostiach. Prekvapujúco však na trh prichádzajú aj drobní investori.
„Mnoho investorov sa dnes rozhoduje impulzívne pod vplyvom udalostí a davového konania,\“ hovorí M. Pavlovič a ďalej vysvetľuje, že investori sa pri predajoch po výrazných prepadoch vystavujú riziku, že zmeškajú najlepšie dni rastu na finančných trhoch. Stále však platí, že akcie sú z dlhodobého hľadiska najvýnosnejšou investíciou.
„Investovanie je o tom, že vycítite smer. Je postavené na tom, čo si investor myslí a s akým kapitálom pracuje,\“ tvrdí M. Hošek a stotožňuje sa s názorom, že väčšina investorov sa správa stádovite. „Nemyslím si však, že vždy treba ísť proti prúdu. Problém je len v tom, že treba spoznať okamih, keď treba vystúpiť. Takmer nikto a takmer nikdy to presne neodhadne,\“ hovorí. Na trhu sú aj typickí hazardní hráči. Pre nich sú ako stvorené opcie a iné finančné nástroje, ktoré umožňujú riskantné operácie.

BUDE TO INÉ.
V. Gešperík nevidí budúcnosť v čiernych farbách a ilustruje to na príkladoch z USA. „Nový americký prezident, ktorý sa ujme moci v polovici januára, použil pri svojej kampani prostriedky od darcov, ktorí venovali v priemere menej ako dvesto dolárov. Aj preto sa necíti byť zaviazaný firmám z ropného, leteckého, farmaceutického ani finančného sektora, ktorým administratíva počas posledných ôsmich rokov vytvárala prostredie na podnikanie.\“
Podľa V. Gešperíka sa vďaka tomu dá očakávať, že spoločnosti, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť, ako je napríklad UnitedHealth Group a WellPoint, môžu profitovať z plánu rozšírenia zdravotného poistenia aj pre päťdesiat miliónov Američanov, ktorí dnes nemajú žiaden „healthcare program\“. Naopak, výrobcovia liekov ako napríklad Pfizer a Wyeth môžu čeliť lacnejším importom z Kanady. Aj M. Pavlovič síce hovorí, že ekonomika bude mať problémy, ale dodáva, že v dnešných cenách sú tieto problémy už premietnuté. Recesia svetovej ekonomiky je viac-menej potvrdená. „Myslím si, že depresia nehrozí, krívajú všetky porovnania s veľkou hospodárskou krízou zo začiatku minulého storočia. Dnes sa už hovorí viac o hľadaní dna ako o páde,\“ vysvetľuje.

Ako prečkať krízu a ešte aj zarobiť:
– Investujte do akcií, kým ich ceny „hľadajú dno\“
– Neinvestujte všetky úspory naraz, ale ich prerozdeľujte
– Nevyhýbajte sa kolísavému trhu s ropou, surovinami a menami
– Dajte si pred investovaním poradiť, broker však nie je potrebný vždy
– Zarába sa aj využívaním všetkých dobrých príležitostí
– Rizikové akcie hneď nepredávajte
– Sledujte v médiách ekonomické správy a všetko, čo sa týka peňazí.

 

Eduard Žitňanský, Radovan Žuffa