Prudký a prekvapivý prepad hodnoty franku spred dvoch týždňov narobil vrásky na čelách aj Čechom. Dánska Saxo bank vymáha od stoviek svojich klientov u nášho suseda, ktorý prostredníctvom nej investovali na trhoch, milióny českých korún. Situáciu spôsobila zmena cenníkov Saxo Bank.

Reagovala na to, že centrálna banka vo Švajčiarsku nečakane uvoľnila kurz franku a ten sa následne posilnil. Rozdiely v cenách teraz podľa českých médií vymáha Saxo Bank od klientov aj súdnou cestou. Banka sa bráni. „Saxo Bank spadá pod európsku reguláciu a pri svojej činnosti sa riadi svojimi obchodnými podmienkami, ktorých záväznosť akceptoval každý klient. Riadili sme sa nimi aj v prípade diania okolo švajčiarskeho franku,“ odkázala pre HN. Na otázku, či boli zasiahnutí aj jej slovenskí klienti však neodpovedala.

\"\"

Snažia sa brániť

České médiá získali túto informáciu od tamojšieho internetového portálu Hromadné žaloby. Práve naň sa obrátili nešťastní investori, od ktorých Dáni vymáhajú „nedoplatky“. „Saxo Bank, ktorá mala svojim klientom sprostredkovať obchody, im povedala, že ich obchod urobí za cenu XY. Vzápätí však zistila, že za túto cenu nie je schopná menu na trhu nakúpiť. Tak ju nakúpila za menej výhodnú cenu. Na druhý deň povedala klientom, že ich obchody budú prepočítané podľa novej ceny, ktorá však bola pre klientov nevýhodná,“ vysvetlil pre Hospodářské noviny samotný portál. V praxi to znamená, že od niektorých drobných investorov, ktorí chceli investovať len pár stotisíc korún, teraz požaduje Saxo sumy prevyšujúce milión.

Experti však varujú, že v takýchto prípadoch sa len veľmi ťažko hľadá ochrana na súde. Navyše Saxo argumentuje, že ešte vlani v septembri varovala klientov, že švajčiarsky frank čakajú s veľkou pravdepodobnosťou turbulencie. „Je možné, že teraz budeme čeliť právnym výzvam, ale na prípade sa tým nič nemení. Dúfame však, že k tomu nedôjde. S klientmi aktívne pracujeme na vytvorení splátkového plánu,“ odkázala nám Saxo. Dánka banka očakáva, že celkové straty jej klientov vo všetkých krajinách budú približne sto miliónov eur.

Neboli jediní

Saxo však nie je jediný globálny hráč, ktorý pocítil turbulencie švajčiarskej meny. „Do problémov sa dostali najmä štyria brokeri FXCM, Excel Markets, OANDA a Alpari. Najtransparentnejším príkladom je verejne obchodovaný broker FXCM. Jeho akcie stratili vyše 90 percent hodnoty,“ skonštatoval analytik Capital Markets Lukáš Lóci. Spomínaný britský obchodník s cudzími menami Alpari dokonca tesne po prepade švajčiarskeho franku priznal kolaps. Už 16. januára vyhlásil na tamojších súdoch insolvenciu.

Milióny strát

O výrazných stratách hovoria aj známi obchodníci s cennými papiermi. Citi a Deutsche Bank odhadujú svoje straty približne na 130 miliónov eur. Jeden z najstarších hedžových fondov Everest Capital si podľa vlastných slov pripísal stratu viac ako tri štvrte miliardy eur. Švajčiarsku menu pritom finančný svet považoval za veľmi stabilnú a predvídateľnú. Počas vlaňajška stálo jedno euro približne 1,2 franku. Všetko sa však zmenilo v polovici tohto mesiaca, keď centrálna banka vo Švajčiarsku nečakane uvoľnila kurz franku od nadviazania na euro. Hodnota franku sa takmer okamžite prepadla o 40 percent. Dnes stojí jedno euro približne1,04 franku.

Švajčiarska mena robí problémy aj Rakúšanom

Posilňovanie švajčiarskeho franku výrazne poškodzuje majiteľov nehnuteľností v Rakúsku, ktoré ako prvé začalo

poskytovať hypotéky vo švajčiarskej mene. Ľudí, ktorí na začiatku 90. rokov žili na západe Rakúska a pracovali vo Švajčiarsku, prilákali extrémne nízke úrokové sadzby úverov denominovaných v bezpečnej mene susednej krajiny. Odvtedy to bol len malý krok k tomu, aby sa tento nápad rozšíril. Rakúske banky vďaka privatizácií bánk v postkomunistických krajinách začali cez svoje siete poskytovať frankové hypotéky aj v Poľsku, Maďarsku a Rumunsku.

Úvery v zahraničnej mene tvoria takmer pätinu dlhov rakúskych domácností, hoci regulačné úrady pre obavy z krízy

zakázali poskytovanie takýchto pôžičiek v roku 2008. Ratingová agentúra Fitch uvádza, že štyri najväčšie banky – Erste, Raiffeisen Bank International, Bank Austria a Volksbanken – majú v rámci východnej a strednej Európy v účtovných knihách úvery v objeme 30 miliárd eur. Vzhľadom na uvoľnenie kurzu franku od eura vznikajú obavy z rastu prípadov nesplácania úverov. Rakúšania sú síce relatívne bohatí a ťažia zo zvyšovania cien nehnuteľností, no nevýhodné investičné poistky predávané spolu s hypotékami dodatočne zaťažujú rozpočty domácností.