Čo majú spoločné Belize a Ukrajina? To, že obidve krajiny môžu tento rok skrachovať. Svetové ratingové agentúry každoročne vyhodnocujú riziká bankrotov jednotlivých štátov sveta a medzi finalistami, ktorí majú k tomu blízko, nájdeme aj európske ekonomiky ako Grécko či Ukrajina. Rebríčku však štandardne kraľujú krajiny Latinskej Ameriky.

Bankrot nerobí rozdiely
Dôvodov, prečo štát skončí bankrotom, je viacero. Vo všeobecnosti možno povedať, že ide o krajiny, ktoré mali smolu na zlé hospodárske a ekonomické riešenia vlastnej vlády. „Neefektívne výdavky, ktoré sú často používané na populistické riešenia, prinášajú namiesto potenciálneho rastu skôr obmedzovanie konkurencieschopnosti,“ tvrdí Adam Trňan, analytik spoločnosti Capital Markets.

Po príklad netreba chodiť ďaleko, stačí si zájsť do Atén. Práve Grécko umožňovalo žiť dôchodcom a nezamestnaným nad ich možnosti, až kým bublina nakoniec nepraskla a krajina sa musí nasilu uskromňovať, ak sa nechce prepadnúť ešte hlbšie.

Ak si krajiny riziko blížiaceho sa bankrotu uvedomia, dokážu ho prostredníctvom úsporných opatrení odvrátiť aj samy. „Je potrebné prijať také reformy, ktoré vytvoria priestor na rýchlejší ekonomický rast pri súčasnom znížení štátnych výdavkov,“ tvrdí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

 

 

 

Ak je už situácia neúnosná, vedia krajiny zachrániť bankové inštitúcie či politické spoločenstvá ako Medzinárodný menový fond či v prípade Grécka Európska únia.

Namále má aj Ukrajina, ktorej Rusko znemožnilo priblížiť sa k Európskej únii. Nejde to pre zamrznutý konflikt, ktorý na východe krajiny stále pretrváva. „Aj keď reformy v Kyjeve nejdú tak, ako sa očakávalo, aj to, čo sa urobilo, môže mať zásadný vplyv na rast do budúcnosti,“ konštatuje Trňan s tým, že ekonomický osud krajiny má v rukách Rusko. 

Kraľuje Latinská Amerika
Rebríčku na rok 2017 dominujú krajiny Južnej Ameriky, a to práve pre momentálnu nestabilitu daného regiónu. „Krajiny Latinskej Ameriky trpia pomalým rastom a ako celok sú v posledných rokoch v recesii, majú vysoký schodok bežného účtu platobnej bilancie a zároveň vysoké schodky rozpočtov,“ upozorňuje Pánis.

V niektorých krajinách regiónu k nestabilite prispieva aj nestabilná politická situácia v kombinácii s vysokou mierou korupcie. „Podobné dôvody podkopávajú dôveru nádejných investorov voči daným krajinám,“ konštatuje Pánis.