Dnešný komentár vám prináša informácie o hospodárskych výsledkoch niektorých spoločností, ako aj hodnoty indexov a komodít. Akcie McDonald’s sa prepadli, pretože v jej hamburgeri sa našla baktéria E.coli. V rámci ďalších podnikových správ, American Airlines dostal 50 miliónovú pokutu.

Absolútna správa

Americké akciové indexy otvorili obchodný deň v poklese na nasledovných úrovniach. S&P 500 na 5 830, Nasdaq mal úroveň 18 484 bodov a najväčší pokles zaznamenal Dow Jones na 42 648. Výnosy z 10-ročných štátnych dlhopisov sa pohybovali blízko 3-mesačných maxím kvôli neistote pred prezidentskými voľbami a eskalujúcim konfliktom na Blízkom východe. V rámci aktuálnej výsledkovej sezóny, Coca Cola vykázala lepšie zisky avšak zaznamenala spomalený dopyt, Starbucks ohlásil predbežný pokles tržieb, hotelový reťazec Hilton Worldwide znížil hornú hranicu odhadu rastu tržieb, zatiaľ čo AT&T oznámil zníženie hodnoty goodwillu v súvislosti s business-wireline, akcie spoločností klesli, niektoré straty znížili. Výrobca čipov Texas Instruments, vykázal príjmy, ktoré prekonali očakávania. Po zatvorení trhu sa očakávajú ešte hospodárske výsledky Tesly. Akcie McDonald’s sa prepadli o 6 %, keďže sa v hamburgeroch v amerických prevádzkach našla baktéria E.coli, ktorá nakazila 49 ľudí a 1 osoba zomrela. Arm Holdings sa rozhodol zrušiť licenciu, ktorá Qualcommu umožňovala využívať duševné vlastníctvo na návrh čipov, čím sa eskaluje právny spor medzi nimi. Medzitým American Airlines dostal od amerických orgánov pokutu 50 miliónov USD za zaobchádzanie s postihnutými pasažiermi, ich invalidnými vozíkmi a neposkytnutie pomoci. Európske indexy STOXX 50 a STOXX 600 sa počas dňa pohybovali v červených číslach, o 15:30 SEČ boli na úrovni 4 920, resp. 519 bodov. V poklese boli akcie L’Oreal a Volvo kvôli ich hospodárskym výsledkom, zatiaľ čo Heineken vzrástol. Deutsche Bank klesla pretože tamojší súd rozhodol v jej neprospech. V rámci ázijského trhu, o viac ako 1 % vyššie uzavreli indexy Kospi a čínsky Hang Seng, kým Shanghai Composite o 0,5 %. Čínske indexy boli podporené správami o možnej 280 miliardovej investícií vlády na vytvorenie stabilizačného fondu pre akciový trh. Japonskí investori boli pred tamojšími voľbami opatrní a Nikkei 225 a Topix uzavreli o 0,6 % a 0,8 % nižšie. Ropa klesla, keďže týždenné zásoby podľa Amerického ropného inštitútu vzrástli viac ako sa odhadovalo a po správach o snahe USA o zabezpečenie prímeria na Blízkom východe. Futures na ropu Brent sa obchodovali na cene 75 USD, zatiaľ čo kontrakty ropy WTI na 71 USD. Zlato dosiahlo ďalšiu rekordnú úroveň, neskôr počas dňa kleslo. Kontrakty na zlato mali v poobedných hodinách hodnotu 2 750 USD, pričom spotové zlato bolo na úrovni 2 735 USD.

Makroekonomické údaje

Európa – Miera nezamestnanosti v Poľsku bola v septembri 2024 na úrovni 5 %, čo je nezmenená hodnota v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma mesiacmi a zodpovedá prognózam trhu. Počet evidovaných nezamestnaných sa medzimesačne znížil o 2,7 tisíca, kým počet voľných pracovných miest vzrástol o 4,1 tisíc. V porovnaní so septembrom 2023 zostala miera nezamestnanosti nezmenená na úrovni 5 %.

Ázia – Zložený index spotrebiteľského sentimentu v Južnej Kórei sa v októbri 2024 zvýšil na 101,7 bodov zo 100 bodov v septembri. Spotrebiteľský sentiment súčasnej životnej úrovne zostal nezmenený na 90, zatiaľ čo očakávania budúcich podmienok sa zlepšili o dva body na 96. Sentiment očakávaných budúcich príjmoch domácností vzrástol o jeden bod na 99 a o jeden bod sa zvýšili aj očakávania týkajúce sa výdavkov domácností na 109. Okrem toho sa vnímanie súčasných domácich ekonomických podmienok zvýšilo o dva body na 73 a vyhliadky budúcich podmienok sa zvýšili podobne ako 81. Inflačné očakávania boli na budúci rok stanovené na 2,8 %, trojročné očakávania na 2,7 % a päťročné očakávania na úrovni 2,6 %.

USA – Bank of Canada (BoC) znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 3,75 %, ako sa očakávalo, čo predstavuje prvé agresívnejšie zníženie sadzieb v prebiehajúcom cykle uvoľňovania po troch po sebe idúcich zníženiach o 25 bázických bodov. Rozhodnutie bolo v súlade s nedávnymi údajmi, ktoré naznačovali prudké spomalenie inflácie spolu so spomalením rastu cien. Okrem toho banka poznamenala, že spotreba na hlavu sa spomaľuje a trh práce sa naďalej zmierňuje, keďže miera nezamestnanosti po prvý raz za viac ako dva roky vzrástla nad 6,5 %, čo ďalej zaručuje nižšie náklady na pôžičky. Vďaka novej správe o menovej politike politici teraz očakávajú, že celková inflácia zostane v dohľadnej budúcnosti blízko cieľových úrovní, keďže riziká inflácie smerom nahor a nadol sú zhruba vyrovnané. Predaje existujúcich domov v Spojených štátoch v septembri medzimesačne klesli o 1 % z -2 % v auguste.

Ďalšie komentáre