Nvidia včera vystriedala Microsoft na prvej priečke v rebríčku najhodnotnejších spoločností na svete. Európske akcie sa v stredu pohybovali zmiešane, pričom index STOXX 600 do 14:00 londýnskeho času stagnoval. V Spojenom kráľovstve index FTSE 100 oživil o 0,22 % po pozitívnej správe o májovej inflácii. V USA Atlantský Fed potvrdil prognózu hospodárskeho rastu na druhý štvrťrok na 3,1 %. Indonézia hlási výrazný rast zahraničného obchodného prebytku, zatiaľ čo Japonsko zaznamenalo najvýraznejší rast exportu od konca roku 2022.

Absolútna správa

V utorok sa indexy Nasdaq Composite aj S&P 500 stále pohybovali na svojich najvyšších úrovniach vďaka pôsobivým výsledkom spoločnosti Nvidia, ktorá sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou na svete a predbehla tak Microsoft aj Apple. Akcie spoločnosti Nvidia vzrástli o 3,5 %, čím sa jej trhová kapitalizácia dostala nad 3 bilióny USD. Európske akcie v stredu vykázali zmiešanú výkonnosť a odklonili sa od pozitívnej dynamiky. Hodnota indexu STOXX 600 ostala takmer nezmenená, pričom do 14:00 londýnskeho času zaznamenal mierny pokles o 0,05 %. Hlavné sektory a burzy vykazovali rozdielne pohyby, pričom na čele strát boli technologické akcie, ktoré klesli o 0,81 %, zatiaľ čo akcie ťažobných spoločností zaznamenali nárast o 0,88 %. V Spojenom kráľovstve index FTSE 100 zvrátil predchádzajúce straty a v popoludňajšom obchodovaní vzrástol o 0,22 %. Toto oživenie nasledovalo po zverejnení údajov o inflácii v súlade s očakávaniami, ktoré ukázali medziročný nárast za máj o 2,0 %, čo zodpovedá cieľu Bank of England. Ekonómovia vo všeobecnosti predpokladajú, že centrálna banka v štvrtok ponechá sadzby na úrovni 5,25 % s možnosťou ich zníženia v auguste. Po zverejnení správy o inflácii zaznamenala britská libra mierny nárast a do 9:45 londýnskeho času sa obchodovala na úrovni 1,2728 USD.

Makroekonomické dáta a správy

USA: Atlantský Fed v utorok ponechal svoju prognózu hospodárskeho rastu USA v druhom štvrťroku nezmenenú na úrovni 3,1 %, pričom sa odvolal na robustné údaje o spotrebe a investíciách. Prognóza rastu reálnych výdavkov na osobnú spotrebu bola upravená mierne nadol z 2,8 % na 2,5 %. Naopak, projekcie rastu reálnych hrubých súkromných domácich investícií sa zvýšili zo 7,7 % na 8,8 % a reálnych vládnych výdavkov z 2,4 % na 2,5 %. Okrem toho sa príspevok zmeny reálneho čistého vývozu k rastu HDP v druhom štvrťroku zvýšil z 0,68 % na 0,75 %.

Ázia: V máji medziročne výrazne vzrástol zahraničný obchodný prebytok Indonézie na 2,93 miliardy USD z 0,43 miliardy USD, pričom vývoz vzrástol o 2,86 % a prekročil tak očakávania. Japonský vývoz sa v máji rozšíril o 13,5 % ročne, čo je najrýchlejší rast od konca roku 2022, s dôrazom na vyššie dodávky automobilov a strojov na výrobu čipov. Rast dovozu sa v apríli tiež zrýchlil na 9,5 %. Napriek robustnému rastu vývozu obchodná bilancia ukázala deficit 1,22 bilióna JPY, čo je pod očakávanou úrovňou 1,3 bilióna JPY, a preto výrazne ovplyvnila slabnutie jenu.

Európa: Ceny domov v Spojenom kráľovstve sa v apríli medziročne zvýšili o 1,1 %, čo predstavuje dva po sebe nasledujúce mesiace rastu po ôsmich mesiacoch poklesu. Rast súkromného nájomného sa zároveň v máji spomalil na 8,7 % medziročne z marcového maxima 9,2 %. V eurozóne sa stavebná produkcia v apríli medzimesačne znížila o 0,2 %, najmä v dôsledku poklesu projektov inžinierskeho staviteľstva o 1,1 %. V ročnom vyjadrení stavebná produkcia eurozóny klesla o 1,1 %, čo poukazuje na pretrvávajúce problémy v jednotlivých členských štátoch, pričom medzi krajinami ako Belgicko, Slovinsko, Nemecko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko boli zaznamenané výrazné rozdiely vo výkonnosti.

Adam Cicák, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre