V najnovšom dennom komentári z 25. novembra 2024 vám prinášame prehľad aktuálnych pohybov na finančných trhoch, vrátane reakcií na nomináciu Scotta Bessenta za ministra financií USA. Zameriame sa tiež na očakávané makroekonomické údaje, prichádzajúcu vianočnú nákupnú sezónu a najnovšie trendy v komoditnom sektore.

Absolútna správa

Americký novozvolený prezident Trump nominoval Scotta Bessenta za ministra financií, čo pozitívne ovplyvnilo trhy, keďže Bessent sa zameria na zníženie daní a rozpočtového deficitu. Po jeho nominácii klesli výnosy amerických dlhopisov a dolár oslabil. S optimistickým vstupom do nového týždňa sa predstavili aj hlavné indexy, keď S&P 500 a Nasdaq Composite stúpli o 0,38 % a 0,72 %. Rovnako aj Dow evidoval nárast, a to o 0,20 %. Tento týždeň sa ďalej očakáva zverejnenie údajov o inflácii v USA, pričom cenový index PCE by mal vzrásť o 2,3 % ročne. Investori sa okrem toho zamerajú na začiatok vianočnej nákupnej sezóny po tom, čo Walmart zlepšil svoju prognózu, avšak Target predpovedal nižší predaj. Trhy stále reagujú na „Trump trade“, s rastom bitcoinu o 50 % od októbra, zatiaľ čo ETF čistej energie spoločnosti Ishares klesol o 14 %. Na komoditnom trhu sa zas stabilizovali ceny ropy po rastoch z minulého týždňa. Futures na Brent a WTI klesli na 73,52 USD za barel (-1,45 %) a 70,13 USD za barel (-1,56 %) popri obavách prerušenia dodávok zo strany Ruska a Iránu, ktoré naďalej zvyšujú napätie na trhu. Futures na zlato klesli o 2,50 % kvôli správam o možnej dohode o prímerí medzi Izraelom a Hizballáhom, čo znížilo dopyt po bezpečných prístavoch. Naopak, ceny medi vzrástli o 0,92 %. V priebehu toho sa ázijsko-pacifické trhy uzavreli v pondelok väčšinou v pluse, keďže austrálsky S&P/ASX 200 vzrástol o 0,28 % a uzavrel sa na novom historickom maxime 8 417,6 bodov. Japonský Nikkei 225 stúpol o 1,3 % a širší Topix o 0,71 %. Na druhú stranu, hongkonský Hang Seng klesol o 0,3 % a CSI 300 v Číne stratil 0,46 %. Pri presune do Európy sme mohli vidieť obchodovanie v zelených číslach, v dôsledku čoho o 15:30 SEČ stúpol nemecký DAX o 0,48 %, francúzsky CAC 40 o 0,08 % a britský FTSE 100 o 0,30 %. Pozornosť miestnych médií upútala talianska banka UniCredit, ktorá predložila prekvapivú ponuku na akcie v hodnote 10 miliárd eur (11 miliárd USD) pre Banco BPM, čo by mohlo viesť k spojeniu dvoch najväčších talianskych bankových inštitúcií.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesli v pondelok, pričom 10-ročná pokladnica sa znížila na 4,35 % a 2-ročná na 4,348 %. Nominácia Scotta Bessenta za ministra financií USA upokojila investorov, čo pozitívne ovplyvnilo trhy. Tento týždeň sú v centre pozornosti zápisnice z posledného zasadnutia Fedu a údaje o osobných výdavkoch a príjmoch.

Ázia:  V Ázii v poslednom období došlo k rôznym ekonomickým pohybom. Japonský hlavný index ekonomickej aktivity v septembri vzrástol na 109,1, zatiaľ čo zhodný index dosiahol 115,3. V Singapure inflácia v októbri klesla na 1,4 % a jadrová na 2,1 %, s očakávaním ďalšieho poklesu do konca roka. Čína nechala úrokovú sadzbu MLF na 2 % a jej HDP v treťom štvrťroku vzrástol o 4,6 %, čo je najpomalší rast za viac ako rok.

Nový Zéland:  V októbri Nový Zéland vykázal obchodný deficit 1,544 miliardy NZ$, čo je zlepšenie oproti septembru. Vývoz vzrástol o 7,5 % na 5,77 miliardy NZ$, dovoz sa zvýšil o 3 % na 7,31 miliardy NZ$. Ročný deficit klesol na 9 miliárd NZ$, oproti 14,8 miliardy NZ$ v rovnakom období minulého roka.

Európa:  V novembri sa podnikateľská dôvera v Nemecku oslabila a index podnikateľskej klímy klesol na 85,7, čo signalizuje zhoršenie situácie v službách a stavebníctve. Očakáva sa, že nemecký HDP vo štvrtom štvrťroku opäť poklesne. V Poľsku vzrástla priemyselná výroba v októbri medziročne o 4,7 %, mzdy stúpli o 10,2 %, a ceny výrobcov klesli o 5,2 %. V Českej republike sa zlepšil ekonomický sentiment, keďže spotrebiteľská dôvera vzrástla na 101,6, no dôvera v priemysle klesla.

 

David Vantruba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre