Trhy po celom svete začali nový týždeň v negatívnom duchu, pričom väčšina regiónov zaznamenala pokles. Ekonomické údaje, najmä o raste pracovných miest v USA, a očakávané správy o inflácii a obchodných bilanciách vyvolali obavy medzi investormi o budúce smerovanie úrokových sadzieb a ďalší vývoj globálnej ekonomiky.

Absolútna správa

Americké akciové index sa po víkende ocitli v červených číslach, keďže benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite odštartovali nový týždeň o 0,77 % a 1,35 % nižšie oproti ich zatváracím hodnotám z piatka. Rovnaký trend prebral aj Dow Jones Industrial Average, ktorý stratil  0,03 % po tom, čo správa o náraste pracovných miest o 256 000 v USA za december narušila očakávania ďalšieho znižovania úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom. Počas nasledujúcich dní bude pozornosť verejnosti obrátená na decembrový index spotrebiteľských cien (CPI), pri ktorom sa predpokladá medziročný nárast o 2,9 %, a zahájenie výsledkovej sezóny s očakávaním ziskov od veľkých bánk, ako sú JPMorgan, Wells Fargo, Citigroup a Goldman Sachs.  Medzičasom sa pondelkové obchodovanie na ázijsko-pacifických trhov uzavrelo s niekoľkými poklesmi napriek tomu, že čínsky export v decembri vzrástol o 10,7 %, čím prekonalo odhady ekonómov a výrazne prispelo k rekordnému obchodnému prebytku za rok 2024. Na druhú stranu, čínsky jüan a výnosy dlhopisov dosiahli nové minimá. Ďalej hlavné indexy regiónu CSI 300 a hongkonský Hang Seng klesli o 0,27 % a 1 %. Obdobne sa s poklesmi predstavili aj indický Nifty 50 (-1,47 %) juhokórejský Kospi (-1,04 %) a  austrálsky S&P/ASX 200 (-1,23 %). Japonské trhy zostali zatvorené z dôvodu štátneho sviatku, Dňu dospelosti. Negatívny sentiment, ktorý zasiahol zvyšok sveta, neobišiel ani európske trhy. Tie sa počas poobedňajších hodín ocitli v červených číslach popri tom, ako miestni investori reagovali na neistotu týkajúcu sa budúceho smerovania úrokových sadzieb centrálnych bánk, kým sa v centre pozornosti ocitli údaje o inflácii. ECB sa snaží nájsť jemnú rovnováhu medzi uvoľňovaním menovej politiky a kontrolou inflácie, zatiaľ čo ceny ropy výrazne vzrástli v dôsledku nových sankcií USA voči ruskej rope. Akcie GSK a Porsche sa pohli rôznymi smermi v závislosti od korporátnych správ, pričom širší pohľad na trhy ukázal, že o 15:20 SEČ širokospektrálny index Stoxx 600 zaznamenal stratu vo výške 0,77 %.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Výnos 10-ročnej štátnej pokladnice dosiahol 14-mesačné maximum na úrovni 4,776 %, poháňaný očakávaniami pomalšieho znižovania úrokových sadzieb zo strany Fedu a známkami ekonomickej sily, vrátane vyššieho rastu pracovných miest v decembri. Kým globálne výnosy dlhopisov rastú, verejnosť čakajú na kľúčové správy o inflácii vrátane indexu cien výrobcov a spotrebiteľských cien.

Ázia: Posledné správy z Ázie nám odkrývajú zaujímavý obraz aktuálnych štatistík z regiónu. V Indii inflácia v decembri klesla na 5,22 %, čo je najnižšia hodnota za štyri mesiace. Napriek zlepšeniu, centrálna banka neznížila úrokové sadzby a ponechala ich na 6,5 %. V Číne sa zas export v decembri zvýšil o 10,7 %, čo prispelo k rekordnému obchodnému prebytku za rok 2024. Očakáva sa však, že rast exportu sa v priebehu roka oslabí, no dovoz by mal rásť vďaka fiškálnym stimulom a stabilizácii hodnoty jüanu.

Európa: V Európe sa v decembri objavili pozitívne makroekonomické signály. Írsky stavebný sektor zaznamenal prvý rast po ôsmich mesiacoch, keď hlavný index nákupných manažérov stúpol na 51,6 bodov, podporený rastom v oblasti bývania a obnovením komerčných prác. V Švajčiarsku vzrástla spotrebiteľská dôvera, pričom index posilnil na -30,3 bodov, čo naznačuje zlepšenie finančnej situácie domácností. V Českej republike inflácia v decembri dosiahla 3,0 %, najvyššiu úroveň za rok, ale stále pod očakávaniami, zatiaľ čo maloobchodné tržby rástli pomalšie. ČR zaznamenala aj výrazný prebytok na bežnom účte, vďaka rastu obchodnej bilancie.

Adam Cicák, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre