V piatok 5.7.2024 sa tradične pozrieme sa vývoj globálnych indexov a akcií a tiež makroekonomické údaje. Na americkom trhu dnes začala výsledková sezóna s výsledkami najväčších bánk ako prvými. V rámci podnikových správ, sa spoločnosť AT&T stala obeťou úniku dát, pričom ide o jeden z najväčších únikov súkromných komunikačných údajov za posledné obdobie.

Absolútna správa

Piatkové obchodovanie začali americké indexy v pozitívnom duchu. Hlavný benchmark S&P 500 sa po otvorení burzy pohyboval na úrovni 5 616 bodov, čo je o 0,57% viac ako v predchádzajúci deň. Nasdaq Composite po prepade vo štvrtok vzrástol o 0,6% a bol na úrovni 18 408. Blue chip index Dow Jones zaznamenal 0,5% nárast na 39 957 bodov. Na ázijskom trhu index Nikkei 225 klesol o 2,5% na 41 191 bodov, širší index Topix uzatvoril o 1,2% nižšie na úrovni 2 895 bodov. Shanghai Composite si pripísal 0,3% a ukončil obchodný týždeň na hodnote 2 971. Paneurópsky index STOXX 600 vzrástol o 0,3% na úroveň 521 bodov. Podobný pohyb smerom nahor zaznamenal aj STOXX 50.

V rámci ázijského trhu, boli obchodníci ovplyvnení slabými údajmi z USA, vyjadreniami niektorých predstaviteľov Fedu o úrokových sadzbách, ale aj zmiešanými údajmi z Číny. V priebehu budúceho týždňa sa uskutoční v Číne aj tzv. Tretie plénum, teda zasadnutie vlády a ďalších vedúcich osobností krajiny. V súvislosti s tým sa objavili špekulácie, že by politici mohli oznámiť daňové zmeny, aby tak vyplnili medzery vo financovaní samospráv. Japonský jen vzrástol o 2,6% voči doláru z dôvodu domnienok o možnej intervencií vlády na devízových trhoch. Japonské podniky na výrobu čipov Tokyo Electron a Disco zaznamenali výrazné prepady po tom, čo index Philadelphia Semiconductor Index klesol o viac ako 3%. Tokyo Electron klesol o 6,2% a Disco o takmer 8,8%.

Európske akcie sa počas dňa obchodovali vyššie už tretí deň za sebou, keďže podobne ako ázijské akcie boli ovplyvnené slabými údajmi o inflácií v USA. Avšak neskôr môžu byť ovplyvnené údajmi o inflácií cien amerických výrobcov. Výrobca liekov AstraZeneca si pripísal približne 1%, keď načrtol ambíciu dosiahnuť do roku 2030 tržby vo výške 80 miliárd USD. Spoločnosť GSK vzrástla o 1,4 %. Nemecký letecký prepravca Deutsche Lufthansa AG znížil tohtoročný výhľad zisku a varoval, že z dôvodu vyšších nákladov a nižšími cenami leteniek bude náročné dosiahnuť ziskovosť.

Na americkom trhu sa akcie stabilizovali, obchodníci sa zamerali na ekonomické údaje. Dnes začala výsledková sezóna, pričom ako prvé na zozname sú veľké banky. Wells Fargo klesol o 5%, keďže nedokáže znížiť náklady rýchlosťou akou predpokladal. JPMorgan Chase vykázal rekordné zisky, ale chýbali mu niektoré kľúčové ukazovatele. Cena akcií Citigroup Inc. vzrástla, keďže obchody s akciami prekonali očakávania. Spoločnosť AT&T Inc. bola obeťou rozsiahleho úniku dát o zákazníkoch za posledných šesť mesiacov, vrátane hovorov a textových správ. Podľa štúdie Oxfordskej univerzity je liek Ozempic od Novo Nordisk A/S spojený s nižším výskytom demencie alebo iných duševných porúch, čo zvyšuje očakávania týkajúcich sa ďalších vedľajších účinkov. Výnosy 10-ročných štátnych pokladničných poukážok sa takmer nezmenili a boli na úrovni 4,21 %.

V rámci komoditného trhu, sa zlato o 16:00 SEČ obchodovalo o približne 0,5% nižšie ako v predchádzajúci deň. Futures kontrakty na zlato mali hodnotu 2 409 USD a spotové zlato malo hodnotu 2 402 USD. Ropa je v zelených číslach už tretí deň za sebou podporené dobrými dopytom a možným znížením sadzieb. Futures kontrakty na ropu WTI mali cenu 83,41 USD za barel a jej európsky náprotivok sa obchodoval na hodnote 86,09 USD. Digitálna mena klesla o 0,3% na cenu 57 386 USD.

Makroekonomické dáta a správy

Ázia – Rast priemyselnej výroby v Japonsku bol v máji 2024 medzimesačne revidovaný smerom nahor na 3,6% v porovnaní s predbežnými údajmi o 2,8% náraste. Údaje sú obratom oproti poklesu o 0,9% v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na zatiaľ druhú tohtoročnú expanziu priemyselnej produkcie, ku ktorej prispelo najmä výrazné oživenie produkcie motorových vozidiel. V medziročnom porovnaní sa priemyselná produkcia v máji zvýšila o 1,1%, čo znamenalo prvú expanziu za posledných sedem mesiacov a nárast z aprílového poklesu o 1,8%. Prebytok obchodnej bilancie Číny sa v júni 2024 zvýšil na 99,05 miliardy USD zo 69,80 miliardy USD v rovnakom období predchádzajúceho roka, čím prekonal očakávania trhu vo výške 85 miliárd USD. Išlo o najväčší obchodný prebytok od júla 2022. Vývoz vzrástol o 8,6% oproti predchádzajúcemu roku, čo je najrýchlejšie tempo za posledných 15 mesiacov a prekonalo prognózy nárastu o 8%, zatiaľ čo dovoz nečakane klesol o 2,3%, čím zaostal za prognózou 2,8% rastu a po 1,8% náraste v máji.

Európa – Ročná miera inflácie vo Francúzsku sa v júni 2024 znížila na 2,2% z 2,3% v predchádzajúcom mesiaci, ale zvýšila sa v porovnaní s predbežným odhadom na úrovni 2,1%. K miernemu poklesu inflácie prispelo spomalenie rastu cien energií, najmä ropných produktov ako aj potravín. Na medzimesačnej báze údaje spotrebiteľských cien vzrástli o 0,1% po stagnácii v predchádzajúcom období. Ročná miera inflácie Španielsku bola v júni potvrdená na úrovni 3,4%, čo je menej ako viac ako ročné maximum 3,6% v máji. Hlavnými faktormi spomalenia celkovej inflácie boli ceny v doprave v dôsledku poklesu cien pohonných hmôt a ceny potravín a nealkoholických nápojov v dôsledku poklesu cien ropy a tukov. Jadrová sadzba bez volatilných položiek, ako sú potraviny a energie, dosiahla v júni 3%, čo zodpovedá predbežnému odhadu. Medzimesačne sa index spotrebiteľských cien v júni zvýšil o 0,3%, čo sa zhoduje s predchádzajúcimi údajmi.

USA – Továrenské ceny (PPI) v USA sa v júni 2024 medzimesačne zvýšili o 0,2% po májovej revízii smerom nahor a nad prognózou 0,1%. Medziročne ide o nárast o 2,6%, čo je najviac od marca 2023, a zrýchlili tak svoj rast z májových 2,4% revidovaných smerom nahor a prekonali očakávania trhu na úrovni 2,3%. Základné ceny výrobcov, ktoré nezahŕňajú náklady na potraviny a energie, sa v júni zvýšili o 0,4% po revidovanom zvýšení o 0,3% v predchádzajúcom mesiaci a nad trhovými prognózami, ktoré očakávali nárast o 0,2%. V medziročnom porovnaní sa jadrová inflácia výrobcov v júni zrýchlila na viac ako ročné maximum 3% z nahor revidovaných 2,6% a prekonala očakávania na úrovni 2,5%.

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre