1. januára 2025 pokračujú globálne trhy v optimistickej nálade, čo vedie k rastu akcií na mnohých významných burzách. Tento trend je podporený nielen výsledkami veľkých spoločností, ale aj priaznivými makroekonomickými údajmi z rôznych regiónov, ktoré formujú celkový hospodársky výhľad. Aké faktory momentálne hýbu trhmi a čo očakávať v nasledujúcich mesiacoch?

Absolútna správa

Americké akciové indexy sa vo štvrtok otvorili so ziskami. Kým benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite cez noc vzrástli o 0,23 % a 0,32 %, tak Dow Jones Industrial Average sa posilnil o 0,16 %. Zároveň pred spustením burzy sa pohla hodnota akcií niekoľkých spoločností, pričom k ziskovým patrili finančné inštitúcie ako Bank of America a Morgan Stanley, ktoré vykázali pozitívne výsledky za štvrtý kvartál minulého roku. V zelených číslach sa taktiež ocitol aj taiwanský výrobca čipov TSMC, ktorý dosiahol rekordné tržby za posledný štvrťrok. Na druhú stranu sa straty dotýkali akcií UnitedHealth, keďže výkazy zdravotníckeho konglomerátu nesplnili očakávania ekonómov. Pred oficiálnym zahájením nového obchodného dňa na Wall Street sa na opačnom konci sveta spracovával optimizmus z ázijsko-pacifického regiónu. Miestne akcie boli podporené miernejšou infláciou v USA a rozhodnutím juhokórejskej centrálnej banky (BoK) ponechať úrokové sadzby nezmenené uprostred politickej krízy v krajine, čím prekvapila trhy. Austrálsky index S&P/ASX 200 vzrástol o 1,38 %, zatiaľ čo japonský Nikkei 225 si pripísal 0,33 % aj napriek tomu, že čelil tlaku kvôli posilňujúcemu sa jenu. Rast nasledovali aj trhy v Číne, Hongkongu a na Filipínach, keď investori čakali na ekonomické údaje z Číny za rok 2024. Rovnako ako v Ázii, tak aj na európskej pôde sa medzi investormi držala optimistická nálada, pričom luxusný sektor bol podporený silnými výsledkami spoločnosti Richemont, ktorého akcie dosahovali 16 % nárast. Tento pohyb vyslal signál, ktorý pomohol aj ostatným prémiovým značkám ako LVMH, Kering a Dior. V rámci širšieho pohľadu sa kontinentálny index Stoxx 600 v poobedných hodinách pohyboval v zelených číslach so ziskom 0,78 %, čo poháňalo aj  technologické akcie, najmä čipové firmy ako ASM International a Be Semiconductor. Tento trend sa držal smeru z predchádzajúceho dňa, keď európske akcie zaznamenali najlepší výsledok za posledné štyri mesiace.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov mierne vzrástli popritom, ako investori vyhodnocovali najnovšie údaje o inflácii a čakali na ďalšie ekonomické správy, vrátane maloobchodných tržieb a žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Výnos 10-ročných dlhopisov vzrástol na 4,665 % a 2-ročných dlhopisov na 4,287 %. Tento pohyb prišiel po poklese výnosov v stredu, ktorý nasledoval po zverejnení decembrových údajov o spotrebiteľských cenách, ktoré ukázali spomalenie jadrovej inflácie.

Ázia: Kórejská centrálna banka prekvapivo ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na 3,00 %, aj keď sa očakávalo zníženie o štvrť percentuálneho bodu kvôli politickým nepokojom, ktoré ohrozujú hospodársky rast. Po dvoch zníženiach sadzieb sa Rada rozhodla nezasahovať, hoci jeden člen hlasoval proti a navrhol zníženie. Guvernér uviedol, že banka je otvorená ďalšiemu znižovaniu sadzieb v závislosti od politických a ekonomických rizík. Inflácia sa očakáva ako stabilná, ale menová volatilita môže tlačiť na ceny. Banka znížila výhľad rastu HDP pre roky 2024 a 2025 kvôli politickej kríze a slabému dopytu.

Austrália: Miera nezamestnanosti v Austrálii v decembri vzrástla na 4,0 %, čo bolo v súlade s očakávaniami, po novembrovom poklese na 3,9 %. Ekonomika však vytvorila 56 300 nových pracovných miest, čím výrazne prekonala očakávaný nárast o 14 500. Síce zamestnanosť na plný úväzok klesla o 23 700, zamestnanosť na čiastočný úväzok vzrástla o 80 000. Miera účasti na trhu práce dosiahla 67,1 %, čo taktiež prevyšovalo očakávania.

Európa: V decembri inflácia v Taliansku zostala stabilná na úrovni 1,3 %, kým v Chorvátsku vzrástla na 3,4 %, najvyššiu úroveň za posledných osem mesiacov, kvôli rastu cien potravín a nákladov na bývanie. V Írsku inflácia v decembri vzrástla na 1,4 %, keďže ceny dopravy a potravín zaznamenali nárast. Okrem toho, obsiahlejšiu perspektívu regiónu prináša pokles obchodného prebytku v novembri v Eurozóne na 16,4 miliardy EUR, najmä kvôli poklesu vývozu, pričom obchodný deficit s Čínou sa prehĺbil, zatiaľ čo prebytok s USA vzrástol.

Adam Babinec, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre