Piatok 18. októbra 2024 priniesol na trhoch viaceré zaujímavé pohyby a udalosti, od úspechu štvrťročného výsledku Netflixu až po výrazné zvýšenie predaja iPhonov v Číne. Európske trhy zareagovali na ekonomické opatrenia ECB a Volvo predstavilo svoj optimistický výhľad. Na komoditných trhoch zlato prelomilo nové rekordy, zatiaľ čo ropa smeruje k najväčšiemu poklesu za viac ako mesiac.

Absolútna správa

Na konci týždňa sa pred otvorením newyorskej burzy o 13:15 SEČ pohybovali americké akciové futures v miernych ziskoch. Futures na S&P 500 a Nasdaq 100 vzrástli o 0,19 % a 0,44 %, kým futures na Dow ostali tlmené s minimálnymi zmenami. Medzi jednotlivými akciami sa počas predošlého obchodného dňa sledoval pokles najmä v zdravotníckom sektore na čele s Elevance Health, ktorá znížila svoj výhľad zisku. V zelených číslach sa však pohybovali akcie výrobcov čipov, ktorý ťažili z pozitívnych výkazov lídra odvetvia TSMC. V predmarketovom obchodovaní stihli ešte vystreliť akcie Netflixu o viac ako 4 %, pretože streamovacia platforma dosiahla lepšie štvrťročné príjmy, ako sa očakávalo. Popritom sa v ázijsko-pacifickom regióne uzatvoril indexy so zmiešanými výsledkami, pričom v Číne CSI 300 a Shanghai Compostie vzrástli o 3,62 % a 2,91 %, keďže HDP krajiny splnilo očakávania so spomaleným nárastom o 4,6 %. Rovnako aj spoločnosť Apple slávila úspech v Číne, kde sa zvýšil predajov Iphonov 16 o 20 % na medziročnej báze. Mierny nárast dosiahli aj japonské indexy Nikkei 225 (+0,18 %) a TOPIX (0,043 %), avšak austrálsky ASX 200 si prešiel najhorším denným výkonom po nedávnych rekordoch, strácajúc 0,90 %. V Európe sa počas piatkového obchodovanie ubrali trhy smerom nahor, s širokospektrálnym Stoxx 600 stúpajúcim o 0,20 %. V centre pozornosti sa ocitla miestna centrálna banka ECB, ktorá sa rozhodla nadviazať na septembrové zníženie úrokových sadzieb, keď ich opäť obmedzí o ďalších 25 bázických bodov na 3,25 %. V rámci firemných správ z tohto kontinentu Volvo ohlásilo silný výhľad na rok 2025, čo spôsobilo nárast akcií automobilky o 1,4 %. Vzápätí na komoditnom trhu dosiahlo zlato rekordné hodnoty. Spotové zlato stúplo na nové maximum 2 705,25 USD za uncu, zatiaľ čo futures na zlato na 2 720,15 USD za uncu. Okrem toho ropa smeruje k najväčšej týždennej strate za viac ako mesiac popri údajoch o poklesu zásob v Spojených štátoch.  Futures na ropu Brent dosahovali 74,21 USD za barel a futures na ropu WTI 70,47 USD za barel.

Makroekonomické údaje a správy

USA:  Výnosy amerických štátnych dlhopisov zostali stabilné, pričom 10-ročný výnos mierne vzrástol o menej ako 1 bázický bod na 4,1045 % a 2-ročný výnos klesol o 1 bázický bod na 3,9758 %. Maloobchodné tržby v USA v septembri vzrástli o 0,4 %, čo prekonalo očakávania 0,3 %, kým počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na 241 000, menej ako predpokladaných 260 000. Investori teraz očakávajú nové údaje o stavebných povoleniach a prejavy predstaviteľov Fedu.

Ázia: Napriek tomu, že čínska ekonomika rástla v treťom štvrťroku, tak ide o najpomalšie tempo za viac ako rok, čo bolo spôsobené oslabeným trhom s nehnuteľnosťami. HDP krajiny sa medziročne zvýšilo o 4,6 %.  V Malajzii zase došlo k zmenšeniu obchodného prebytku, keďže dovoz v krajine rástol rýchlejším tempom než vývoz. Prebytok obchodnej bilancie za september dosiahol 13,2 miliardy MYR, čo predstavuje pokles o 11,2 miliardy MYR v rovnakom mesiaci minulého roka.

Európa:  Švédsko čelí v septembri zvýšenej nezamestnanosti už druhý mesiac po sebe, keď sa miera zvýšila na 8,2 % z augustových 7,9 %. Miera zamestnanosti medzitým klesla na o 1 % na 68,6 % medzimesačne. Pozitívna správa však zasiahla Spojené kráľovstvo, kde maloobchodné tržby nečakane vzrástli o 0,3 % v mesiaci september, oproti predpokladanému poklesu 0,3 %. Tento nárast bol poháňaný zvýšeným predajov technologických produktov. Zároveň na celoplošnej úrovni sa vykázal pokles prebytku bežného účtu eurozóny v auguste na 5-mesačné minimum, na 31 miliárd EUR z 41 miliárd EUR v júla.

Adam Babinec, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre