Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.

Absolútna správa

Americké trhy sa ocitajú v napätí pred zverejnením základného cenového indexu PCE, ktorý je kľúčovým ukazovateľom inflácie v USA a ktorý môže ovplyvniť ďalšie rozhodnutia Federálneho rezervného systému o úrokových sadzbách. Hlavné indexy S&P 500 a Nasdaq Composite sa otvorili so stratami 0,43 % a 0,94 %, zatiaľ čo Dow Jones sa cez noc prepadol o 2,41 %. Americká vláda sa zároveň blíži k čiastočnému odstaveniu, keďže zákon o výdavkoch, podporovaný Donaldom Trumpom, neprešiel v Snemovni reprezentantov. Trump okrem iného vyvolal obavy z obchodnej vojny s Európskou úniou, pretože pohrozil zavedením ciel na európsky tovar, ak EÚ nevyrovná obchodný deficit s Spojenými štátmi nákupom ropy a plynu. Negatívny sentiment sa vyskytoval taktiež aj v Ázii počas obchodného dňa, kde sa väčšina trhov uzavrela so stratou. Hlavnou témou v tomto regióne bolo rozhodnutie Číny ponechať úrokové sadzby nezmenené (jednoročná sadzba na 3,1 % a päťročná na 3,6 %) a novembrové inflačné údaje z Japonska, kde jadrová inflácia dosiahla 2,7 % a celková 2,9 %. Vzápätí japonský Nikkei 225 klesol o 0,29 %, juhokórejský Kospi o 1,30 % a austrálsky S&P/ASX 200 o 1,24 % na 3-mesačné minimum. Rovnako čínske indexy CSI 300 a Hang Seng stratili, a to 0,45 % a 0,16 %. Medzičasom aj Európa prebrala trend zo zvyšku sveta, pričom investori spracovávali slabé ekonomické údaje z Nemecka a Spojeného kráľovstva. O 15:20 SEČ sa znížil nemecký DAX o 1,24 %, francúzsky CAC 40 o 1,10 % a britský FTSE 100 o 0,97 %. V komoditnom sektora zas došlo k poklesu cien ropy, keď futures na ropu Brent sa obchodovali za 72,20 USD za barel (- 0,93 %) a futures na americkú ropu WTI za 68,75 USD za barel (- 2,68 %). Na trh s „čiernym zlatom“ vplývali obavy o globálny dopyt a signály Fedu o pomalšom znižovaní sadzieb. Rovnakým kurzom ako ropa smeroval aj Bitcoin, ktorý v piatok klesol približne o 6,52 % popri tom, ako kryptomeny zažili prudký výpredaj, ktorý reflektoval širší trend ústupu investorov od rizikových aktív. Hlavná virtuálna mena po nedávnom dosiahnutí historického maxima nad 108 000 USD stratila na hodnote a dostala sa pod 93 000 USD.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Výnos 10-ročných amerických dlhopisov klesol na 4,552 % súčasne s rastúcim očakávaním investorom ohľadom októbrového indexu výdavkov na osobnú spotrebu, pri ktorom sa predpokladá rast o 0,2 % mesačne a o 2,5 % ročne.

Ázia: V novembri 2024 inflácia v Hongkongu zostala stabilná na úrovni 1,4 %, kým základná inflácia zostala na 1,2 %, avšak pri raste cien bývania a dopravných poplatkov došlo k zmierneniu. V Malajzii inflácia klesla na 1,8 %, hlavne vďaka spomaleniu rastu cien dopravy, hoci ceny bývania a energií mierne vzrástli. Čína naďalej čelí deflačným tlakom, preto Čínska ľudová banka ponechala úrokové sadzby nezmenené a pokračuje v podpore ekonomiky prostredníctvom fiškálnych a monetárnych opatrení.

Európa: V novembri 2024 ceny nemeckých výrobcov medziročne vzrástli o 0,1 %, čím sa zastavil predchádzajúci pokles a prvýkrát od júna 2023 došlo k rastu, čo bolo podporené nárastom cien investičných tovarov. V prípade Fínska ceny výrobcov klesli o 1,5 %, čo predstavuje zmiernenie poklesu oproti októbru, zatiaľ čo vo Francúzsku ceny medziročne klesli o 5,2 %, čo bolo zmiernenie oproti októbrovému poklesu. Vo Francúzsku najväčší pokles zaznamenali ceny produktov ťažby, energie a vody, avšak ceny výrobcov vzrástli medzimesačne o 3,2 %, signalizujúc zrýchlenie inflácie.

Ďalšie komentáre