Piatok 5.7.2024 sa niesol v pozitívnom duchu pre libru, ktorá už niekoľko dní posilňuje voči doláru. Podporená je výsledkami volieb vo Veľkej Británii, kde Labouristická strana získala väčšiu podporu ako vládnuca Konzervatívna strana súčasného premiéra. Okrem toho dnes v USA vychádzali dôležité dáta o zamestnanosti, ktoré boli horšie než sa odhadovalo. Výpredaje a výzvy v kryptomenovom svete posunuli Bitcoin na najnižšie úrovne za posledné mesiace.

Absolútna správa

Po otvorení americkej burzy sa hlavné indexy pohybovali na nasledovných úrovniach. Index S&P 500 na hodnote 5 535 bodov. Index Dow Jones bol na úrovni 39 314 a Nasdaq Composite bol po otvorení na úrovni 18 233. Vďaka sérií slabších ekonomických dát, ktoré podporujú nádeje na zníženie sadzieb, vzrástol svetový index MSCI na nové historické maximum na úroveň 3 572. Na pozitívnej vlne sa niesli aj európske indexy, ktoré rástli už tretí deň, pričom Stoxx 50 sa tesne pred  zatvorením európskeho trhu pohyboval na úrovni 4 980. Optimizmus bol poháňaný všeobecnými voľbami v Spojenom kráľovstve a dátami z USA. V Ázii sa japonský index Topix začiatkom dňa nakrátko dotkol ďalšieho rekordu, ale neskôr stratil 0,49% a zatvoril na úrovni 2 884 bodov. Nikkei 225 ostal nezmenený na úrovni 40 912.

Čínske akcie sú v klesajúcom trende už siedmy týždeň za sebou, čo je najdlhšia séria strát od roku 2012. Dôvodom je oslabujúca nálada investorov pred dôležitým politickým zasadnutím, ktoré by sa malo uskutočniť tento mesiac. Japonský jen už druhý deň voči doláru posilňoval. Kandidát na premiéra Keir Starmer vyhral vo Veľkej Británií voľby a jeho Labouristická strana získala drvivú väčšinu kresiel v Dolnej snemovni. Libra zaznamenala siedmy deň rastu, čo je najdlhšia séria ziskov za posledné štyri roky. Európske akcie rástli pod vedením technologického sektora. Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov klesli o 4 bázické body na 4,32%. Podľa správ Wall Street Journal, spoločnosti Arkhouse Management a Brigade Capital Management zvýšili svoju ponuku na odkúpenie prevádzkovateľa obchodných domov Macy’s na približne 6,9 miliardy USD. Akcie Macy’s vzrástli o 8,81%. Samsung Electronics zaznamenala najrýchlejšie tempo rastu tržieb a zisku za posledné roky, čo je odrazom oživenia dopytu po pamäťových čipoch. Ropná spoločnosť Shell očakáva za druhý štvrťrok zníženie zisku o 2 miliardy USD zapríčinené oneskorenou výstavbou závodu na výrobu biopalív v Holandsku a chemického závodu v Singapure. Bitcoin sa pohybuje na najnižších úrovniach od februára a v dôsledku výpredajov kryptomien klesá už štvrtú seansu za sebou s aktuálnou hodnotu približne 55 075 USD. Obchodníci čelia v poslednom období výzvam ako napríklad slabnúci dopyt po fondoch ETF na spotovú cenu Bitcoinu. Negatívne sú ovplyvnené aj akcie súvisiace s digitálnymi aktívami. Ropa sa obchodovala v blízkosti dvojmesačného maxima, keďže hurikán Beryl predznamenal potenciálne horšiu búrkovú sezónu, zatiaľ čo klesajúce zásoby ropy v USA naznačili zlepšenie dopytu. Cena futures kontraktov na ropu WTI sa pohybovali na úrovni 84 USD za barel a jej európsky náprotivok bol na hodnote 87 USD. Zlato pohybovalo na úrovni 2 392 USD za uncu, čo je neďaleko mesačného maxima.

Makroekonomické dáta a správy

Ázia – Výdavky domácností v Japonsku v máji medziročne klesli v reálnom vyjadrení o 1,8%, pričom odhady boli na úrovni 0,1 % rastu a v porovnaní s 0,5% rastom v predchádzajúcom mesiaci. Bol to zatiaľ štvrtý pokles v tomto roku. Medzimesačne sa znížili o 0,3% z aprílovej úrovne -1,2%.

Európa – Maloobchodné tržby v eurozóne v máji medzimesačne mierne vzrástli o 0,1%, čím sa odrazili od nahor revidovaného aprílového poklesu o 0,2% a v porovnaní s prognózami rastu o 0,2%. Medziročne ide o nárast o 0,3% po nahor revidovanom náraste 0,6% v apríli, čím prekonali odhady na úrovni 0,1%. Nemecká priemyselná produkcia klesla v máji medzimesačne o 2,5%, pričom zaostala za odhadmi 0,2% rastu a v porovnaní s nahor revidovaným 0,1% nárastom v predchádzajúcom mesiaci. Bol to zatiaľ druhý pokles v tomto roku a najprudší od konca roka 2022, za ktorým stojí nižšia produkcia strojov a zariadení a automobilového priemyslu.

USA – Americká ekonomika vytvorila v júni 206 000 pracovných miest mimo poľnohospodársky sektor, čo je mierne pod v máji revidovanou úrovňou smerom nadol na 218 000 a viac ako odhady na 190 000. Májové údaje boli revidované výrazne nižšie z pôvodných 272 000 a aprílová hodnota bola tiež revidovaná nadol o 57 000 na 108 000. Miera nezamestnanosti vzrástla v júni na 4,1%, čo je najviac od novembra 2021, oproti 4% v predchádzajúcom mesiaci a prekvapivým očakávaniam trhu, ktorý predpovedal, že miera zostane nezmenená. Miera nezamestnanosti v Kanade vzrástla v júni na 6,4% zo 6,2% v predchádzajúcom mesiaci, čo je najviac od januára 2022, a prekonala očakávania trhu na úrovni 6,3%.

Noe Marcoň, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre