V dnešnom komentári sa pozrieme rozhodnutie čínskej centrálnej banky, ktorá po viac ako štyroch rokoch prijala opatrenia na podporu svojej ekonomiky. Keďže je to jedna z najväčších ekonomík, rozhodnutie banky pozitívne ovplyvnilo nielen globálny akciový trh, ale aj komodity.

Absolútna správa

Centrálna banka po prvý raz od roku 2020 predstavila najväčší balík stimulov, ktoré sa týkajú nižších nákladov na pôžičky, nižších minimálnych rezerv ako aj opatrení na zlepšenie sektora nehnuteľností. Tamojší index Shanghai Composite uzavrel deň s najväčším ziskom za dva roky a to 4,2 %. V rámci zvyšku ázijského trhu hongkonský Hang Seng vzrástol o 4,1 %, kórejský Kospi si pripísal 1,1 % a japonský Nikkei 225 a Topix s nárastom o 0,5 %. Austrálske indexy uzatvorili deň s miernymi stratami. Americké indexy otvorili so ziskami nielen kvôli správam z Ázie, ale kvôli vyjadreniam niektorých predstaviteľov Fedu o znižovaní sadzieb. S&P 500 otvoril na úrovni 5 727, Nasdaq Composite na hodnote 18 046 bodov a Dow Jones bol na úrovni 42 234. V rámci korporátnych správ Boeing ponúkol štrajkujúcim pracovníkom dohodu, o ktorej odbory však nebudú hlasovať. Na základe odhadu Barclays, ktorý očakáva nárast dodávok vozidiel Tesly v treťom kvartáli, vzrástli akcie výrobcu vozidiel o 2,5 %. Americké ministerstvo spravodlivosti sa chystá podať žalobu, v ktorej obviňuje Visu z protikorupčných metód. Správami z Číny boli pozitívne ovplyvnené aj európske trhy. STOXX 600 a STOXX 50 boli na začiatku obchodovania s výraznými ziskami, ale v priebehu dňa ich znížili a o 15:30 SEČ sa pohybovali na úrovniach 519 bodov, resp. 4 933. Luxusné značky ako LVMH, Kering a Hermes, ktoré sú úzko spojené s Čínou, vzrástli o 3 až 4 %. Výrazný nárast zaznamenali ťažiari Glencore a Anglo American, keďže sa meď pohybovala na svojom 2-mesačnom maxime. Zlato dosiahlo ďalšie historické maximum, keď spotová cena dosiahla 2 638 USD a futures kontrakty boli na úrovni 2 662 USD. Správy z Číny, ako najväčšieho importéra a eskalujúci konflikt na Blízkom východe pozitívne ovplyvnil ropu, ktorej futures na Brent vzrástli o 2,2 % a v poobedných hodinách sa obchodovali s cenou 74,8 USD a futures na WTI so ziskom 2,6 % boli na úrovni 72,1 USD.

Makroekonomické údaje

Ázia – Na základe predbežných údajov, PMI výrobného sektora Jibun Bank Japan v septembri klesol na 49,6 bodov z konečných 49,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci a v porovnaní s trhovými odhadmi na úrovni 49,9 bodu, čo poukazuje na tretí mesiac po sebe, keď došlo k poklesu aktivity v továrňach. Zložený index spotrebiteľského sentimentu (CCSI) v Južnej Kórei v auguste klesol o 2,8 bodu na 100,8, čo predstavuje najväčší mesačný pokles od septembra 2023.

Európa – Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko klesol v septembri na 85,4 bodov z augustových 86,6. Bola to najnižšia hodnota od januára a zaostala za očakávaniami na úrovni 86. Miera nezamestnanosti v Poľsku dosiahla v auguste úroveň 5 %, čo je nezmenená hodnota oproti predchádzajúcemu mesiacu a zodpovedá trhovým prognózam. Počet registrovaných nezamestnaných sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil na trojmesačné maximum. Maďarská centrálna banka na svojom septembrovom zasadnutí v súlade s očakávaniami znížila svoju základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 6,5 % po tom, ako minulý mesiac po desiatich zníženiach za sebou od októbra 2023 prerušila cyklus znižovania sadzieb. Okrem toho boli o 25 bázických bodov znížené aj sadzby z kolateralizovaných úverov a jednodňových vkladov.

USA – Index bývania v Spojených štátoch sa v júli zvýšil na 425,20 bodov zo 424,70 bodov v júni. Medziročne sa index cien domov v júli znížil na 4,5 % z 5,3 %. Priemerné ceny rodinných domov s hypotékami zaručenými spoločnosťami Fannie Mae a Freddie Mac v Spojených štátoch sa v júli 2024 zvýšili o 0,1 %, čo je pod očakávaniami trhu, ktorý očakával nárast o 0,2 %. V medziročnom porovnaní ceny domov v júli vzrástli o 4,5 %.

Adam Babinec, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre