Posledný deň obchodného týždňa priniesol zisky naprieč globálnymi trhmi, ktoré naďalej ťažili zo správy o stimulačnom balíku Číny, k čomu sa pridali najnovšie údaje cenového indexu PCE. V Japonsku k ziskom prispel aj výsledok volieb, kde do premiérskeho kresla zasadne bývalý minister, ktorý sľubuje pomôcť monetárnej politike krajiny. Okrem toho sa pozrieme na správy z podnikového sveta ako aj na ceny niektorých komodít.

Absolútna správa

Obchodníci sa dnes zamerali na údaje PCE a výdavky Američanov, ktoré potvrdili výroky Fedu, že sa inflácia v krajine spomaľuje a podporuje argumenty na agresívnejšie znižovanie sadzieb. Index Dow Jones sa po otvorení trhu pohyboval o 0,4 % vyššie na novom maxime. O 0,1 % vzrástli S&P 500 a Nasdaq Composite, ktoré sa pohybovali blízko maxím  z predchádzajúceho dňa. Maloobchodný predajca Costco vykázal v štvrtom kvartáli fiškálneho roku nižšie príjmy než boli odhady, keďže si podľa spoločnosti Američania dávajú pozor načo minú peniaze. Podľa zdrojov Financial Times sú rozhovory o poskytnutí financií na výrobu čipov vo výške 8,5 miliardy USD medzi vládou USA a Intelom v pokročilom štádiu. Nie je však zaručené, že dohodu uzavrú do konca tohto roka, pričom akékoľvek prevzatie Intelu by mohlo mať na rokovania negatívny dopad. Liek na schizofréniu od Bristol-Myers Squibb dostal od FDA schválenie a ide o prvé schválenie podobného lieku za posledné desaťročia. Európsky index STOXX 600 dosiahol pred 15:00 SEČ svoje tohto ročné maximum 528 bodov, zatiaľ čo STOXX 50 bol na svojom mesačnom maxime 5 068. V čase otvorenia americkej burzy stratili približne 0,1 %. Oba indexy boli podporené akciami luxusných a ťažobných spoločností, ktoré naďalej ťažili zo správy o čínskych stimuloch ako aj údajoch PCE z USA. Údaje o inflácií vo Francúzsku a Španielsku boli nižšie ako sa očakávalo, čo podporuje ďalšie znižovanie sadzieb zo strany ECB. V Japonsku sa konali voľby, v ktorých vyhral bývalý minister obrany, ktorý prisľúbil dostať krajinu z deflácie. Jen voči doláru vzrástol o viac ako 1 % a index Nikkei 225 uzavrel o 2,3 % vyššie. Čínske indexy ukončili týždeň s výraznými ziskami, keď Shenzhen Component vzrástol o 6,7 % a Shanghai Composite o takmer 3 %. O 3,5 % vyššie uzavrel hongkonský Hang Seng, naopak o 0,82 % klesol kórejský Kospi ako dôsledok poklesu akcií farmaceutických a automobilových spoločností. V rámci komoditného trhu sa futures na meď s decembrovým dodaním na Londýnskej burze kovov vrátili nad 10 000 USD a na Chicagskej burze mali cenu 4,62 USD, teda na úrovni trojmesačného maxima. Zlato sa držalo blízko maxím, pričom kontrakty na žltý kov sa obchodovali o 16:00 na hodnote 2 686 USD a spotová cena bola 2 664 USD. Ropa po prudkom poklese ustálila, avšak ceny stále smerujú k výraznému týždennému poklesu. Kontrakty na ropu Brent boli na úrovni 70,64 USD a na ropu WTI zas 67,37 USD.

Makroekonomické údaje

Ázia – Základný CPI pre oblasť Ku v Tokiu vzrástol v septembri medziročne o 2 %, čím sa prerušilo štvormesačné zrýchľovanie rastu cien v rade a prudko sa spomalil z augustového rastu o 2,4 %, čo zodpovedalo očakávaniam. Najnovší údaj je zároveň v súlade s cieľom cenovej stability Bank of Japan na úrovni 2 %, čo podporuje úvahy o opatrnom prístupe k úpravám menovej politiky. Tokijské CPI sa znížil na 2,20 % z augustových 2,60 %, pričom CPI, ktorý nezahŕňa potraviny a energie zostal nezmenený na úrovni 1,20 %. Zisky čínskych priemyselných podnikov sa v prvých ôsmich mesiacoch tohto roka medziročne zvýšili o 0,5 %, čo je oveľa miernejší nárast ako v predchádzajúcom období, keď dosiahli 3,6 %.

Európa – Podľa predbežných údajov ročná miera inflácie vo Francúzsku v septembri klesla na 1,2 %, čo je najnižšia úroveň od júla 2021, v porovnaní s 1,8 % v auguste a prognózami na úrovni 1,6 %. Podľa predbežných údajov ročná miera inflácie v Španielsku v septembri klesla na 1,5 %, čo je pod očakávaniami trhu na úrovni 1,9 %. Španielske HDP v druhom štvrťroku 2024 medzikvartálne vzrástlo o 0,8 %, čím sa potvrdil prvý odhad a nasledoval po 0,9 % raste v prvom štvrťroku. Medziročne HDP vzrástlo o 3,1 %, čím prekonal odhadovaný rast o 2,9 % a po revidovanom zvýšení o 2,5 % v predchádzajúcom štvrťroku. Sezónne očistená miera nezamestnanosti v Nemecku zostala v septembri na viac ako trojročnom maxime 6,0 %, rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci a v súlade s očakávaniami trhu. Ukazovateľ ekonomického sentimentu (ESI) v eurozóne sa v septembri znížil na 96,2 bodu z augustovej hodnoty 96,5 bodu, ktorá bola najvyššia za viac ako rok, a mierne pod prognózou 96,5 bodu. Pesimizmus sa zhoršil v priemysle a v maloobchode, zlepšenie však zaznamenali služby, spotrebitelia a stavebníctvo.

USA – Jadrový cenový index PCE, bez potravín a energií, sa v auguste oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 0,1 %, čo bolo pod trhovými očakávaniami 0,2% nárastu a spomalenie oproti 0,2% nárastu v predchádzajúcom mesiaci. Cenový index výdavkov na osobnú spotrebu sa medzimesačne zvýšil o 0,1 % po 0,2% náraste v júli a bol v súlade s očakávaniami. Medziročne miera inflácie PCE klesla na 2,2 %, čo je najnižšia hodnota od februára 2021, z júlových 2,5 % a pod očakávaniami na úrovni 2,3 %. Osobné príjmy Američanov sa v auguste zvýšili oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,2 % na 24,015 bilióna USD po 0,3 % náraste v predchádzajúcom mesiaci a boli pod úrovňou prognóz 0,4% nárastu. Zvýšili sa tiež osobné výdavky, ktoré v auguste vzrástli o 0,2 % po 0,5 % náraste v predchádzajúcom mesiaci a mierne zaostali za prognózami 0,3 % nárastu. Išlo o najmenší nárast od januára.

Adam Babinec, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre