V našom komentári z 23. júla 2024 sa zaoberáme aktuálnymi zmenami na burzách a priblížime vám štvrťročné výsledky medzinárodných spoločností. Preskúmame, ako nové ekonomické a firemné údaje ovplyvňujú investičný sentiment a analyzujeme najnovšie trendy v cenách ropy a kryptomien. Taktiež sa pozrieme na aktuálny vývoj na ázijsko-pacifickej a európskej pôde.

Absolútna správa

Americké indexy zaznamenali len mierne zmeny, pretože investori vyčkávajú na priebeh výkazov veľkých firiem. S&P 500 sa zvýšil o 0,02 %, Dow Jones Industrial Average vzrástol o 0,07 %, zatiaľ čo Nasdaq Composite poklesol o 0,14 % oproti predchádzajúcim zatváracím hodnotám. Samotná výsledková sezóna začala dobre, keď približne 60 % spoločností prekonalo odhady tržieb a takmer 75 % prekročilo očakávania ohľadom zisku na akciu. Doteraz zverejnilo svoje výsledky len 14 % trhovej kapitalizácie S&P 500, s bankami a finančnými službami na čele. Spoločnosť SAP prekonala odhady ekonómov s upraveným ziskom na akciu a tržbami, ktoré viedli k zvýšeniu cieľovej ceny jej akcií. Naproti tomu, akcie Ryanairu klesli o 17,2 % po oznámení 46 % poklesu štvrťročného zisku, spôsobeného nižšími cenami leteniek a slabšími veľkonočnými výsledkami. Investori sa ďalej sústredia na nadchádzajúce výsledky Tesly a Alphabetu, pričom budúci týždeň bude oznámených viac ako 20 % trhovej kapitalizácie S&P 500. So zaujímavou správou prišiel aj izraelský startup Wiz, ktorý zrušil akvizičné rozhovory s Alphabet o potenciálnom obchode za 23 miliárd USD, aby sa sústredil na svoju verejnú ponuku a cieľ ročného opakujúceho sa príjmu 1 miliardy USD. Vzápätí ceny ropy klesli s futures na ropu Brent, ktoré sa o 15:30 SELČ obchodovali za 81,75 USD za barel a WTI za 77,52 USD za barel. Medzi kryptomenami bitcoin stratil približne 1,6 % od začiatku týždňa, zatiaľ čo SEC schválila šesť spotových Ether ETF. Ázijsko-pacifické trhy ukázali zmiešané pohyby, keď indický Nifty 50 klesol o 0,12 %, čínsky Shanghai Shenzhen CSI 300 o 2,14 % a hongkonský Hang Seng o 0,94 %, zatiaľ čo japonský Nikkei 225 zostal takmer stabilný a Taiwanský vážený index stúpol o 2,76 %. V Európe paneurópsky Stoxx 600 vykazoval počas obchodného dňa nárast, avšak v poobedných hodinách sa presunul do červených čísel. Navrch malo technologické odvetvie, zatiaľ čo akcie Porsche klesli po znížení výhľadu firmy na rok 2024.

Makroekonomické dáta a správy

USA: V utorok mierne klesli výnosy amerických štátnych dlhopisov, keď výnos 10-ročných dlhopisov sa znížil o viac ako 3 bázické body na 4,226 % a výnos 2-ročných dlhopisov klesol o viac ako 1 bázický bod na 4,502 %. Verejnosť sa zameriavala na hodnotenie stavu americkej ekonomiky pred zverejnením dôležitých ekonomických ukazovateľov, ako sú údaje o predaji domov za jún a výrobné štatistiky. Očakáva sa tiež uverejnenie údajov o HDP za druhý štvrťrok a júnového indexu cien výdavkov na osobnú spotrebu.

Ázia: V júni výrobné ceny v Južnej Kórei medzimesačne klesli o 0,1 %, s medziročným nárastom 2,5 %, zatiaľ čo index výrobných cien vzrástol medziročne o 4,4 % a medzimesačne klesol o 0,2 %. V Singapure zas inflácia spotrebiteľských cien klesla na 2,4 %, najnižšiu úroveň od augusta 2021, s poklesom jadrovej inflácie na 2,9 % a inflácie v službách na 3,4 %. Ceny potravín vzrástli o 2,8 % a predpoveď jadrovej inflácie v roku 2024 naznačuje priemer 2,5 až 3,5 %.

Európa:  V rámci správ z pracovného trhu v júni klesla miera nezamestnanosti v Poľsku na 4,9 %, čo predstavuje pokles z 5,0 % v máji a z 5,1 % v rovnakom období minulého roka, pričom počet evidovaných nezamestnaných sa znížil na 762 200 osôb. Vo Fínsku miera nezamestnanosti taktiež klesala, a to na 8,3 %, najnižšiu úroveň za štyri mesiace, z 10,2 % v máji a 10,3 % vo februári. Počet nezamestnaných sa znížil na 242 000 osôb a miera nezamestnanosti mladých ľudí výrazne klesla na 15,4 % z 30,3 % v máji.

Adam Cicák, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre