Stred týždňa priniesol na inflačné dáta z USA, ktoré boli horšie ako sa predpokladalo, čo sa odrazilo aj na amerických indexoch, ktoré pri otvorení trhu zaznamenali výraznejší pokles a zároveň bude zaujímavé sledovať ako s týmito údajmi bude narábať Federálny rezervný systém. Taiwanská spoločnosť TSMC vydala pozitívne údaje o svojich tržbách, podporené umelou inteligenciou.

Absolútna správa

Najväčší pokles v rámci amerických indexov zaznamenal technologický index NASDAQ, ktorý poklesol o 1,24% a otvoril na hodnote 16 104. Index S&P 500 otvoril na hodnote 5 150 bodov, čo predstavuje pokles o 1,14 %. Najnižší pokles bol na indexe Dow Jones, iba 0,6% na 38,662 bodov. Európsky index Stoxx 600 začal dnešné obchodovanie s 0,6% nárastom na hodnote 508,40 bodov, čím vymazal utorkové straty, napriek tomu v priebehu dňa opäť zaznamenal pokles. Japonský index Nikkei 225 zatvoril svoje stredajšie obchodovanie s poklesom na 39 565 bodov.

Dnešné obchodovanie sa nesie v znamení údajov o inflácií, ktoré naznačia ďalšie smerovanie Fedu. Po predpovediach spoločnosti Tesco o vyššom zisku a oznámení o spätnom odkupe akcií, ich akcie zaznamenali nárast. Výrobca polovodičov TSMC vydal údaje o štvrťročných tržbách, ktoré prudko vzrástli, a to o 16%, čo predstavuje najrýchlejšie tempo rastu za posledný rok. Takýto nárast znamená pokračujúci dopyt po umelej inteligencii. Spoločnosť Apple oznámila, že v zdvojnásobila produkciu svojich telefónov v Indií, čo značí, že sa spoločnosť snaží čo najviac diverzifikovať produkciu mimo Číny. V komoditnom sektore, meď pokračuje v raste a dosiahla hodnotu 9 500 USD za tonu, pričom od začiatku roku je to viac ako 10% a považuje sa za najvýkonnejší kov na Londýnskej burze kovov, rovnako aj železná ruda bola blízko svojich 2-týždenných maxím po 10% náraste. Zlatu sa darí udržiavať svoju rekordnú hodnotu na úrovni 2 360 USD za uncu. Ropa Brent sa pohybuje pod hodnotou 90 USD a ropa Crude WTi je na hodnote 85,34 USD za barel. Dolár sa takmer nezmenil, kým novozélandský dolár voči doláru posilnil a to po správach o ponechaní sadzieb na úrovni 5,5% s pokračujúcim reštriktívnym postojom k menovej politike.

Makro ekonomické dáta

USA – Jadrové spotrebiteľské ceny, ktoré nezahŕňajú potraviny a energie, v marci oproti februáru vzrástli o 0,4 % a prekonali tým očakávania, ktoré boli na úrovni 0,3%. Ročná miera inflácie jadrových spotrebiteľských cien, okrem potravín a energie, dosiahla v marci takmer trojročné minimum na úrovni 3,8 %, rovnako ako vo februári, ale je mierne nad očakávaniami, ktoré boli 3,7%. Index spotrebiteľských cien sa medzimesačne zvýšil o 0,4%, pričom prekonal očakávania. Ročná miera inflácie v USA sa v marci zvýšila na 3,5%, čo je najvyššia hodnota od septembra, v porovnaní s prognózami na úrovni 3,4 %.

Európa – Maloobchodné tržby v Taliansku sa vo februári oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 0,1 % a zaostala za očakávaniami rastu o 0,2 %, pričom údaj kontrastoval s 0,5 % poklesom v eurozóne. Ročná miera inflácie v Česku podľa dát zostala v marci na rovnakej úrovni 2%, napriek tomu mierne prekonala očakávania, ktoré boli na úrovni 1,9%. Slovenská priemyselná produkcia sa naopak zastavila a nesplnila prognózy trhu.

Ázia – Ceny výrobcov v Japonsku sa v marci medzimesačne zvýšili o 0,2 %, čo je nezmenená hodnota oproti februáru, ale pod úrovňou 0,3 %, o ktorých hovorili prognózy. Na medziročnej báze ceny výrobcov v marci vzrástli o 0,8 %, čím sa vyrovnali očakávaniam a zaznamenali najvyššiu hodnotu od októbra minulého roka.

 

Adam Babinec, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre